Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie

Już po Europejskich Dniach Dziedzictwa

Jak co roku na terenie osady z epoki kamienia w Rzucewie, gmina Puck obchodzone były Europejskie Dni Dziedzictwa. Otwarła je uroczyście Pani Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Przybyłym Gościom zaprezentowano wystawę „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu – zabytki i przyroda Nordowych Kaszub”. Na planszach znalazły się widoki stanowisk archeologicznych odkryte przy klifach Zatoki Puckiej i w nadmorskich lasach . Pokazano dzieła dawnych budowniczych, rzemieślników i artystów czyli kościoły położone na Szlaku Cysterskim północnych Kaszub wraz z ich wyposażeniem. Dopełnieniem wystawy o Nordowych Kaszubach był występ chóru „ Bursztynki „ , którego uczestnicy wystąpili w pięknych kaszubskich strojach ludowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się Pomorski Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacz z epoki kamienia, rozgrywany w Rzucewie już po raz piąty. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież oraz dorośli i starsza młodzież. Każdy z uczestników otrzymał Dyplom a zwycięzcy zostali uhonorowani zostali pamiątkowymi pucharami. Wręczali je Pan dr Jan Dettlaff – Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Pan Andrzej Wędzik z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, jednocześnie pomysłodawca turnieju. Liczni Goście odwiedzali wystawy stale ,prezentowane w” Chacie kaszubskiej”: „Rzucewo w epoce kamienia”, „Pradzieje Gminy Puck” i „Rzucewo w dawnej fotografii” oraz podziwiali rekonstrukcje archeologiczne zlokalizowane na terenie Parku Kulturowego. Swoje prace przedstawili też twórcy ludowi z północnych Kaszub : Pani Krystyna Mirończuk – hafciarka, Panie Monika Witkowska i Maria Szczygielska , Jadwiga i Czesław Jackowscy, Jolanta Krause – malarki i malarz , Panowie Józef Roszman i Henryk Lesnau – twórcy tabakierek, Panowie Marian Bach i Wojciech Weserling -rzeźbiarze . Pan Jacek Wojtukiewicz – zielarz i fitoterapeuta udzielał rad i przypominał o zaletach ziół. Przy stoisku Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa i Osłonina można było zaopatrzyć się w przepyszne wypieki i bigos prosto z wojskowej, polowej kuchni. Park Kulturowy w Rzucewie odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych i znawcy zabytków w tym : Pani Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck, Pan Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Pan Florian Piepier – Radny Gminy Puck, Pani Renata Wierzchołowska – przedstawicielka Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Pan Tomasz Błyskosz – kierownik gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Oferta edukacyjna i rekreacyjna przygotowana została dla różnych kategorii wiekowych . Wśród odwiedzających były osoby i rodziny od lat uczestniczące w Europejskich Dniach Dziedzictwa w Rzucewie min. Pani Bożena Owczarek z Warszawy i Rodzina Państwa Miotke z Rumi. W czasie trwania dni europejskich przeprowadzono warsztaty archeologiczne połączone z wykładem „Dziedzictwo archeologiczne kaszubskiej Nordy” , który stanowił część programu „ Wolontariat dla zabytków kaszubskiej Nordy 2017” realizowany przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka. W ramach tego programu przygotowano wystawę fotograficzną „ Dom Pomorski” której autorem jest Robert Mach – uczeń gimnazjum i uczestnik „ Wolontariatu dla zabytków „ w 2016 roku.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzucewie przygotowali : Danuta Król i Andrzej Wędzik z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, dr Jan Dettlaff , Krzysztof Garstkowiak i Piotr Rumanowski z Ośrodka Kultury Sportu i Turystki w Gminie Puck, dr Danuta Dettlaff – prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka.

Wszystkim naszym Gościom którzy chcieli wspólnie z nami uczestniczyć w rzucewskich Dniach Dziedzictwa serdecznie dziękujemy za przybycie i udział.

opracowanie: Danuta Król

Plakat. Dni Dziedzictwa.2.2017

Wybierz interesujący układ