Wypadek komunikacyjny z udziałem pociągu – ćwiczenia

W dniu 2 października dwie jednostki z Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej Gminy brały udział w ćwiczeniach działań ratowniczych w Wejherowie. Reprezentowały nas dwa zastępy-OSP Darzlubie oraz OSP Smolno. Kolejnymi jednostkami były OSP Jastrzębia Góra oraz OSP Sławoszyno z sąsiadujących Gmin.

Akcja ratownicza odbywała się w Wejherowie nieopodal Dworca PKP. Zainicjowano na torach kolejowych zderzenie pociągu SKM z dwoma samochodami osobowymi. W kilku miejscach w Wejherowie (głównie Szpital), dyżurowały służby ratownicze.

Ok. godziny 10:30 wpłynęłozgłoszenie wypadku komunikacyjnego. W pierwszym etapie na miejsce zadysponowano dwa samochody Pogotowia Ratowniczego oraz OSP Darzlubie, OSP Sławoszyno oraz OSP Jastrzębia Góra. Pojazdy przejechały przez miasto przy dźwięku syren oraz błysku świateł. Tym samym sprawdzono zachowanie Kierowców na drodze.

W kolejnym etapie wyjechało OSP Smolno, Pogotowie Wojskowe, Ratunkowe oraz Straż Miejska w Wejherowie.

Okazało się że było ok. 40 poszkodowanych. Na miejscu akcji przeprowadzono wstępną selekcję poszkodowanych, a następnie ewakuowano ludzi do punktów zbiórki w zależności od obrażeń. Rozstawiono namiot medyczny, a karetki Pogotowania i Wojska rozwoziły poszkodowanych do Szpitala w Wejherowie.

Akcja pozwoliła na sprawdzeniu swoich kwalifikacji i ich podniesienie przez OSP Darzlubie i OSP Smolnoprzy tego typu zdarzeniach, które wraz z pozostałymi dwoma jednostkami OSP oraz Pogotowiem Wojskowym, Pogotowiem Ratunkowym (w tym Falck), wolontariuszami Polskiego Czerwonego Krzyża, Strażą Miejską, mogły działać na nowym terenie, przy nowym typie zdarzenia wypadkowego. Strażacy mogli sprawdzić wyposażenie swoich samochodów, zdolności wsparcia psychicznego poszkodowanych oraz czysto fizyczną wytrzymałość, która była nie zbędna przy tak intensywnej akcji.

W pełni scharakteryzowani i przygotowani do roli poszkodowani byli Harcerzami ZHP.

opracował: OSP Darzlubie 

Więcej zdjęć na www.kaszuby.24.pl

Wybierz interesujący układ