6. Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica: Wielkie Święto Kultury Ludowej na Pomorzu!

Już niebawem, od 5 do 7 lipca 2024, Swołowo – malownicza stolica Krainy w Kratę – ponownie stanie się centrum polskiej kultury ludowej, goszcząc szóstą edycję Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica. To unikalne wydarzenie na Pomorzu, organizowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Redzikowo, kultywuje tradycje muzyczne i artystyczne.

Festiwal EtnoBaltica to prawdziwa gratka dla miłośników kultury ludowej. Swołowo, przystrojone w żywe kolory i tradycyjne dekoracje, przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów. Festiwal rozpocznie się w piątek, 5 lipca, inauguracyjnymi koncertami w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych. Na scenie zadebiutuje toruński zespół agregandado, a wieczór zwieńczy występ PoMore TanzOrkiestra – unikalnego projektu polsko-niemieckiego.

Sobota, 6 lipca, to dzień pełen muzycznych wrażeń i tanecznych rytmów. Wystąpią zespoły takie jak Napięcie, Hajda Banda i Nicponie. Każdy z tych zespołów wniesie do festiwalu niepowtarzalną energię i tradycyjne brzmienia. Dzień zakończy się after party w Gospodzie Spiżarnia w Kratę.

Niedziela, 7 lipca, zakończy festiwal w filmowym stylu. Na scenie pojawią się zespoły SVAHY i Laboratorium Pieśni / Song Laboratory, znane z udziału w nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów. SVAHY można usłyszeć w najnowszej ekranizacji „Znachora” na Netflix, a Laboratorium Pieśni współpracowało z Łukaszem L.U.C. Rostkowskim przy tworzeniu muzyki do filmu „Chłopi”.

Festiwal to nie tylko muzyka. EtnoWioska Dziecięca Olgi Hanowskiej zapewni najmłodszym uczestnikom wiele atrakcji, w tym warsztaty rękodzielnicze i tradycyjne zabawki. Artystka rzeźbiarka Irena Brzeska zaprezentuje spektakl dla dzieci, a Dominik Wóltański poprowadzi warsztaty tańca tradycyjnego. Nie zabraknie także lokalnych przysmaków i rękodzieła, a wszyscy uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w biegu „Swołowska mila”.

Festiwal EtnoBaltica 2024 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Organizatorami wydarzenia są Gmina Redzikowo, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo oraz Zagroda Swołowo, przy współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Partnerami festiwalu są m.in. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gospoda Spiżarnia w Kratę.

Bilety dostępne są na www.kupbilecik.pl. Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie www.etnobaltica.com oraz na profilu Facebook: facebook.com/etnobaltica.

Nie przegapcie tego wyjątkowego wydarzenia, które z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli na nowo odkryć piękno polskiej kultury ludowej!

fot. mat. organizator