W Gminie Puck gościmy grupę młodzieży w ramach wymiany polsko-niemieckiej

Ile razem dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych o tym dobrze wiedzą uczestnicy polsko ? niemieckiej wymiany młodzieży trzech zaprzyjaźnionych szkół Żelistrzewo ? Darzlubie ? Oldendorf. Już po raz szósty gościliśmy w naszych progach młodzież niemiecką wraz z ich opiekunami w termie od 27 września do 04 października. Tegoroczna wizyta miała szczególny charakter.  Po raz pierwszy wśród naszych gości byli przedstawiciele nowopowstałej gminy zbiorowej Oldendorf ? Himmelpforten na czele z burmistrzem Holgerem Falcke. Tygodniową wymianę uświetniła również  delegacja ze szkoły w Himmelpforten wraz dyrektorem Hubertem von der Lieth. Naszych gości przywitała dyrektor Zespołu Szkół w Żelistrzewie pani Jolanta Bieszke. Już sama radość powitania była zwiastunem tygodnia pełnego wrażeń i nowych doświadczeń. Tegoroczna wymiana przebiegała pod hasłem ?Jak smakuje Polska ? Jak smakują Niemcy?? W ramach projektu rozpoczętego już w maju 2014r. w trakcie pobytu polskich uczniów i ich opiekunów w Niemczech mieliśmy okazję sprawdzić nasze umiejętności w kuchni przygotowując polsko-niemieckie potrawy. Tym razem efektem naszej kulinarnej współpracy były śledzie przygotowane według kaszubskiej receptury, deser malinowy oraz niemieckie Apfelkrapfen. Praca w kuchni poprzedzona była warsztatami krawieckimi, w czasie których uczniowie wraz z opiekunami pieczołowicie zajmowali się szyciem i ozdabianiem fartuszków kuchennych. W gotowych fartuszkach przystąpiliśmy do przygotowywania potraw.

Z niełatwym kulinarnym wyzwaniem, którego celem było upieczenie sękacza, mierzyli się przedstawiciele gminy Oldendorf-Himmelpforten, gminy Puck oraz dyrekcja i nauczyciele szkół z Żelistrzewa, Darzlubia, Oldendorf i Himmelpforten.

Tygodniowy pobyt nie upływał nam wyłącznie pod znakiem doświadczeń związanych z kuchnią polsko-niemiecką. Na naszych gości czekały również inne wyzwania jak np. kilkukilometrowy spacer wzdłuż linii brzegowej od Rozewia do Władysławowa urozmaicony sportowymi zabawami na plaży, czy też niezapomniana wędrówka po wydmach w  Słowińskim Parku Narodowym. Mimo jesiennej pory roku przez cały okres pobytu naszych gości pogoda z pewnością była naszym sprzymierzeńcem.

Chcąc przybliżyć gościom naszą małą Ojczyznę  wybraliśmy się razem do Muzeum Ziemi Puckiej w Nadolu, do Kaszubskiego Centrum Kultury w  Krokowej, które jest jednym z przykładów polsko-niemieckiej współpracy i przyjaźni , wspięliśmy się na wieżę widokową ?Kaszubskie Oko? w Gniewinie jak również wybraliśmy się nieco dalej, a mianowicie do Gdańska, by móc zaprezentować jedną z najpiękniejszych polskich Starówek.

Ostatni wspólny wieczór spędziliśmy w Zespole Szkół w Darzlubiu, gdzie honory gospodarza czyniła dyrektor szkoły pani Krystyna Gierwatowska przywołując po raz kolejny słowa wieńczące każde nasze spotkanie ?Wszystko co dobre, szybko się kończy? . Tak było i tym razem. Czas wymiany minął nieubłagalnie szybko pozostawiając w pamięci wyłącznie dobre wspomnienia, które są skarbem i motorem do dalszej  owocnej współpracy, być może również z udziałem uczniów z Himmelpforten.

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6065551585980911457]