Przedsmakiem dożynek w Gminie Puck jest Święto Chleba. Od dwunastu lat w Sławutowie na placu przy klubie kultury gromadzą się mieszkańcy gminy i nie tylko, aby celebrować ?chleb nasz powszedni?. W tutejszym piecu przydomowym miejscowe kobiety, na wzór ich mam i babć wkładają przygotowane w blachach ciasto, aby po godzinie wyjąć okazałe swojskie bochny chleba. W tym czasie, gdy żar ogarniał chlebowy zaczyn, tradycyjnie odbyła się msza św. dziękczynna z chlebem eucharystycznym.
Obecnie nie odczuwamy braku chleba. Może być to trochę niebezpieczne dla człowieka, chociażby w kontekście braku szacunku do chleba ? powiedział ks. dziekan Piotr Pastewski – proboszcz parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Pucku. Chleb to symbol życia, symbol jedności, łączymy się wokół chleba, to wreszcie symbol ciężkiej pracy rolnika ? dodał.
Chleb jako owoc ziemi, łączony jest każdorazowo wokół plonów ziemi w ogóle. Wydarzenie tradycyjnie odbywa się w Święto Matki Boskiej Zielnej. Stąd nie zabrakło święcenia bukietów zielnych, czy konkursu na najpiękniejszy bukiecik zielny (kaszëbskô krutka) w wykonaniu pań z kół gospodyń wiejskich. ?Zielną drogę ku zdrowiu? prowadził Jacek Wojtukiewicz ? zielarz z Mrzezina. Kaszubska Ziemia jest nie tylko źródłem pożywienia, obszarem leczniczych ziół ale i inspiracją dla artystów budzących wrażliwość serca i pozytywne emocje wśród widzów. Na scenie wystąpiły mieroszyńskie ?Bursztynki?, władysławowskie ?Kaszubianki? oraz kapele: ?Manijôce? Rafała Potrykusa i ?Plësta? Józefa Roszmana. O szczególne rozbawienie publiczności postarali się młodzi kabareciarze z zespołu ?P?rtce?. Salwy śmiechu i niemilknące brawa towarzyszyły im przez cały występ. Podobnie było przy? konkursie ręcznego wyrobu swojskiego masła. Tym razem przy konwiach wypełnionych śmietaną, z ubijakami w ręku spotkali się Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk i były sołtys Sławutowa Stanisław Selke. Śmietana w nowych drewnianych pojemnikach w obu przypadkach błyskawicznie przeistoczyła się w dorodne, swojskie masło. Toteż zdaniem jurora ? Anny Pomieczyńskiej (Przewodniczącej Rady Gminy Puck) ? obaj zawodnicy zasłużyli na? zwycięstwo. Po skończonych emocjach świeżutkim produktem posmarowano upieczony chleb, po czym nastąpiła degustacja dla uczestników imprezy. Jak przystało na Święto Chleba, na stoiskach nie obyło się bez chleba regionalnego. Ponadto, panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne tradycyjne jadła. Zielarz mrzeziński raczył uzdrowieńczymi cudeńkami a twórczynie ludowe Maria Szczygielska (malarka z Mrzezina) i Bożena Kwiatkowska (malarka z Łebcza) kusiły pięknem swoich dzieł.
Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.
Brunon Ceszke
Otwiera się w nowym oknie