Kompleksowy systeam wsparcia mieszkańcw miast i gmin powiatu puckiego w wieku senioralnym i ich opiekunów

Projekt skierowany jest ogółem do 600 (355K, 245M) osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu Gmin Puck, Kosakowo, Władysławowo i Miasta Puck. Przede wszystkim są to seniorzy ( 535 osób w wieku 60+) w tym z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi oraz opiekunowie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Projekt realizowany jest przez 5 partnerów. Jego celem jest wsparcie seniorów i ich opiekunów oraz rozwój systemu usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej w formie dziennych usług opiekuńczych. Działania w ramach projektu polegać będą na: utworzeniu i funkcjonowaniu Dziennego Domu Pobytu w Celbowie, oferującego 30 miejsc pobytu i 5 miejsc opieki wytchnieniowej. Powstanie także 8 Klubów Seniora ? 5 na terenie Gminy Puck i po jednym w Mieście Puck, Gminie Władysławowo, i Gminie Kosakowo. Kluby Seniora w Mieście Puck i Gminie Kosakowo zostały już otwarte, natomiast miasto Władysławowo jest w trakcie adaptacji lokalu na potrzeby klubu Seniora. Usługi w ramach projektu będą świadczone w sposób bezpłatny, zindywidualizowany tj. dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby. Udział osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w projekcie zapobiegać będzie ich odizolowaniu od rodziny i lokalnej społeczności, co miałoby miejsce w przypadku umieszczenia ich w opiece instytucjonalnej. Bogata oferta związana z udziałem w projekcie ( wsparcie specjalistów, posiłki, szereg zająć) przeciwdziałać będzie marginalizacji i osamotnieniu seniorów. Całkowita wartość projektu wynosi 12 249 841,15 zł.

TRWAŁOŚĆ PROJEKTU
Nr umowy RPPM.06.02.02-22-0043/20-02
tytuł projektu: Kompleksowy system wsparcia mieszkańców miast i gmin powiatu puckiego w wieku senioralnym i ich opiekunów

Gmina Puck oświadcza, że utworzono 105 miejsc świadczenia usług społecznych, w tym usług asystenckich i opiekuńczych, które istnieją po zakończeniu realizacji projektu:
– W Dziennym Domu Pobytu w Celbowie utworzono 35 miejsc
– W Klubach Seniora Gminy Puck: utworzono łącznie 70 miejsc tj. w Klubie Seniora w Połczynie 14 miejsc, w Klubie Seniora w Leśniewie 14 miejsc, w Klubie Seniora w Strzelnie 14 miejsc, w Klubie Seniora w Mrzezinie 14 miejsc, oraz w Klubie Seniora w Połchowie 14 miejsc.

Jednocześnie Beneficjent deklaruje instytucjonalną gotowość do realizacji powyższych usług wobec osób chętnych na określonym poziomie w okresie czasu 37 miesięcy od 01.12.2023.

Wszystkie miejsca usług społecznych będą utrzymane przez okres minimum do dnia 31.12.2026 r.

Żródło dofinansowania: Europejski Fundusz Społeczny w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020

Podmiot realizujący projekt: Gmina Puck

Kategoria: Pozostałe