Informacja dla mieszkańców Starzyńskiego Dworu i Werblinii z dnia 7 listopada 2022r.

Szanowni mieszkańcy,

W związku z wykryciem bakterii grupy coli w próbkach wody, pobranych z wodociągu w Starzyńskim Dworze, o którym poinformował PPIS w Pucku w dniu 3 listopada 2022 r., informuję, iż w dniu 7 listopada 2022r. tut. Urząd otrzymał aktualne wyniki analizy laboratoryjnej próbek wody, pobranych w Starzyńskim Dworze, Werblinii, Radoszewie oraz Starzynie, we wszystkich pobranych w dniu 4 listopada 2022r.  próbkach wody nie wykryto zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Z uwagi jednak na fakt, iż zgodnie z procedurą badania wody będą powtórzone, nadal aktualny pozostaje komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku z dnia 3 listopada 2022 r.

Zastępczy punkt poboru wody pitnej, z którego można pobrać wodę będzie zlokalizowany w następujących punktach:

• 7, 9 listopada – Starzyński Dwór przy pomniku Żołnierza Armii Czerwonej
  • 8, 10 listopada – Werblinia przy remizie OSP

Wyjaśniam ponadto, iż wyniki analizy laboratoryjnej próbek wody, pod kątem obecności bakterii wskaźnikowych z grupy coli, dostępne są po min. 72 godzinach od czasu poboru próbek. Wyniki badań próbek wody, pobranych w dniu 27 października, wykluczyły skażenie wody bakteriami typu kałowego ( E. coli, enterokoki) jednak ponadnormatywna ilość bakterii grupy coli wskazywać mogła, iż sieć wodociągowa we wskazanym obszarze może być podatna na zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

W związku z powyższym, zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi  (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294), wyniki badań zostały bezzwłocznie przekazane PPiS w Pucku, który w dniu 3 listopada 2022 r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi do czasu doprowadzenia jakości wody pod względem bakteriologicznym do wartości określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r.

Do czasu zmiany komunikatu przez Państwową Inspekcję Sanitarną uprzejmie prosimy  o stosowanie się do zaleceń zawartych w przekazie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku

WÓJT GMINY PUCK

Tadeusz Puszkarczuk