Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.

Uczniowie z Łebcza na edukacyjnej wyprawie do Hiszpanii dzięki programowi Erasmus+

W marcu tego roku, grupa trzynastu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łebczu wraz z dwoma opiekunami, p. Moniką Ochendal i p. Katarzyną Sikorą, miała wyjątkową okazję odwiedzić Sewillę w ramach programu ERASMUS+. Szkoła w Łebczu, jako jedyna w gminie Puck, uzyskała akredytację, umożliwiającą udział w międzynarodowej wymianie edukacyjnej. To ważny krok w rozwoju międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej.

 

Czym jest Erasmus+?

Erasmus+ to unijny program wspierający kształcenie i szkolenie młodzieży w Europie. W programie na lata 2021–2027 kładzie się silny nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w życiu demokratycznym.

 

Szansa dla młodzieży z Łebcza?

Oczywiście! Pierwszy  etap projektu Erasmus+ to mobilność w Hiszpanii. Uczniowie, którzy pomyślnie przeszli rekrutację, przygotowywali się do wyjazdu na długo przed jego terminem. Poznawali kulturę kraju, warunki geograficzne, uczyli się pierwszych słów w języku hiszpańskim, a także pogłębiali umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Odbyły się również warsztaty psychologiczne dotyczące radzenia sobie ze stresem w nowych, zaskakujących sytuacjach. Do Hiszpanii 17 marca wyruszyło trzynastu uczniów oraz dwie nauczycielki.

 

 Sewilla – miasto kwitnących pomarańczy i kadzidła

Po dotarciu na miejsce Sewilla przywitała nas pięknym słońcem. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy szkolny kampus CEIP JOSE MARIA DEL CAMPO. Przywitano nas bardzo uroczyście, przedstawiliśmy prezentację o naszym kraju, wysłuchaliśmy także prezentacji naszych gospodarzy. Kolejne dni szkolne były pełne wrażeń. Uczestniczyliśmy w  lekcjach – także teatralnych, poznawaliśmy zwyczaje hiszpańskie, uczyliśmy się tańca Sevillana oraz braliśmy udział w koncercie szkolnych talentów. Każdego dnia nawiązywały się nowe przyjaźnie polsko – hiszpańskie. Sprzyjały temu zabawy integracyjne podczas wspólnie spędzanych przerw i zajęć sportowych. Wymieniliśmy się upominkami, które promowały kulturę i tradycję kaszubską. Za każdym razem trudno się było rozstawać.

Popołudnia spędzaliśmy równie aktywnie. Zwiedzaliśmy najbardziej znane miejsca, takie jak: Pałac Królewski Alcazar, „Las Setas”,  Plac Hiszpański. Poznawaliśmy historię i tajemnice różnych zakątków tego pięknego miasta a także ,podczas warsztatów, żywiołowość tańca flamenco. Odwiedziliśmy Kadyks i, mimo wiatru, bawiliśmy się na pięknej plaży przy towarzyszącym nam szumie oceanicznych fal.  Mobilność zakończyła się 24 marca. Natomiast jej efekty będą widoczne jeszcze bardzo długo. Szczególnie, że uczniowie z Polski i Hiszpanii nadal utrzymują kontakt, tylko już wirtualny. 

 

I co dalej?

Projekt unijny Erasmus+  miał na celu kształtowanie kompetencji językowych, społecznych i kulturowych. Pod każdym względem spełnił swoje założenia. Praca młodzieży Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łebczu nad projektem unijnym jednak nadal trwa. W przygotowaniu jest słownik polsko – hiszpańsko – angielski zwrotów używanych podczas wspólnych zajęć w szkole CEIP JOSE MARIA DEL CAMPO,  a także prezentacje dla uczniów ZSP Łebcz, pokazujące, jak wiele się działo podczas projektu Erasmus+ . Nagrania, które uczniowie pod opieką nauczyciela tworzyli na TikToku, jako sprawozdanie z każdego dnia w Hiszpanii, przyciągają przez cały czas uwagę odbiorców. 

 

… Czekamy na przyszły rok szkolny, aby kontynuować przygodę z kolejną grupą wspaniałych uczniów!

 

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: