Szkoła Podstawowa w Werblini z Nowym Imieniem i Sztandarem

17 maja miała miejsce wspaniała uroczystość nadania imienia oraz prawa do posiadania sztandaru Szkole Podstawowej w Werblini, która na długie lata pozostanie w pamięci uczestników.

Szkoła otrzymała imię Jana Drzeżdżona, postaci nietuzinkowej, syna ziemi kaszubskiej, pisarza, naukowca i podróżnika. W uroczystości uczestniczyli m.in. Urszula Drzeżdżon, małżonka patrona, oraz Kazimierz Plocke, poseł na Sejm RP. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, podczas której poświęcono nowy sztandar szkoły. Centralnym elementem sztandaru jest wizerunek Jana Drzeżdżona, otoczony nazwą szkoły. Symboliczne pióro oraz haft kaszubski zdobiące narożniki dodają sztandarowi wyjątkowego charakteru.

Podczas uroczystości wójt Gminy Puck Marcin Nikrant wręczył akt nadania imienia oraz prawa do posiadania sztandaru dyrektor szkoły, Aleksandrze Potrykus-Boyke. Następnie odbyło się symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru oraz przekazanie sztandaru uczniom, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Ustanowiono również Dzień Patrona, który będzie obchodzony 16 maja, w rocznicę urodzin Jana Drzeżdżona.

W programie znalazły się poruszające przemówienia oraz odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Obok niej zawisł portret Jana Drzeżdżona autorstwa Joanny Bud-Gusajim, nauczycielki plastyki w szkole. Część artystyczna rozpoczęła się występem wokalistki Weroniki Korthals, a następnie uczniowie recytowali i śpiewali w języku kaszubskim. Kulminacyjnym punktem był spektakl oparty na powieści Jana Drzeżdżona „Kraina Patalonków”.

Uczestnicy mogli również podziwiać wystawę dotyczącą życia i twórczości Jana Drzeżdżona, która została przygotowana w sali gimnastycznej zamienionej na muzeum. Uroczystość była niezwykle podniosła i wzruszająca, a piękne dekoracje i gościnność gospodarzy dopełniły całości tego wyjątkowego dnia. Organizatorzy oraz goście stanęli na wysokości zadania, tworząc niezapomniane wydarzenie.