Wójt Gminy Puck Marcin Nikrant uczestniczył w spotkaniu Rady OMGGS: Nowa przewodnicząca i strategia na 2030 rok

Marcin Nikrat, Wójt Gminy Puck, uczestniczył w kluczowym spotkaniu Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS), podczas którego Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, została wybrana na nową przewodniczącą. Jej zastępczyniami zostały prezydentki Aleksandra Kosiorek oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim. Nowa 12-osobowa Rada została wybrana na pierwszym spotkaniu wszystkich członków stowarzyszenia po kwietniowych wyborach samorządowych. Członkowie OMGGS przyjęli również Strategię Metropolii do 2030 roku, wytyczającą przyszłe działania związku metropolitalnego na Pomorzu.

Największym wyzwaniem dla OMGGS jest osiągnięcie konsensusu w sprawie ustawy metropolitalnej i jej uchwalenie przez Parlament. Dulkiewicz podkreśliła, że niemal połowa samorządów OMGGS ma nowe władze, co stawia przed nimi wyzwanie integracji nowych członków.

Spotkanie zgromadziło wszystkich członków OMGGS, które obecnie liczy 61 samorządowców. W skład stowarzyszenia wchodzą 3 miasta na prawach powiatu, 10 gmin miejskich, 10 gmin miejsko-wiejskich, 29 gmin wiejskich oraz 9 powiatów. Połowa z nich ma nowych przedstawicieli, co dodatkowo utrudnia proces integracji. W nowej kadencji na czele samorządów stoi 12 kobiet i 49 mężczyzn.

Podczas Walnego Zebrania Członków 10 czerwca w Sopocie, samorządowcy jednogłośnie zatwierdzili sprawozdanie z działalności stowarzyszenia za 2023 rok, udzielili absolutorium Zarządowi oraz Radzie poprzedniej kadencji i wybrali 12 nowych członków Rady OMGGS. Wśród nich znaleźli się:

• Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni
  • Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu
  • Bogdan Łapa, starosta kartuski
  • Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego
  • Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa
  • Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego
  • Jarosław Białk, starosta pucki
  • Jarosław Litwin, burmistrz Lęborka
  • Mirosław Augustyn, starosta tczewski
  • Leszek Sarnowski, starosta sztumski
  • Piotr Szwedowski, starosta malborski

Rada ma za zadanie wyznaczać kierunki rozwoju metropolii, zatwierdzać projekty uchwał oraz wybierać członków Zarządu. Obecnie prezesem Zarządu jest Michał Glaser, a wiceprezesami Maciej Warszakowski i Maciej Rusek.

W czasie spotkania wybrano również pięciu członków Komisji Rewizyjnej, której zadaniem jest kontrola działania OMGGS. W skład komisji weszli:

• Barbara Ogrodowska, starosta nowodworska
  • Maciej Kaczmarek, starosta wejherowski
  • Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka
  • Michał Melibruda, wójt Chmielna
  • Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina

Przyjęta Strategia Metropolii do 2030 roku określa najważniejsze kierunki działań, w tym ochronę klimatu, wspólne planowanie inwestycji, sprawny transport oraz wykorzystanie potencjału gospodarczego i społecznego metropolii.

OMGGS powstało w 2011 roku z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i zrzesza obecnie 61 samorządów. Działa w takich obszarach jak transport publiczny, rynek pracy, aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja imigrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. Od początku swojego istnienia stowarzyszenie zrealizowało ponad 200 inwestycji o łącznej wartości 3,7 miliarda złotych, dzięki wsparciu unijnemu. W nowej perspektywie finansowej 2021-2027 metropolia planuje realizację kolejnych 120 projektów, które obejmują m.in. budowę i przebudowę węzłów integracyjnych, linii tramwajowych, dróg rowerowych i buspasów, wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, termomodernizację szkół i przedszkoli oraz wsparcie dla imigrantów. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 1,23 miliarda złotych.

Fot. Konrad Kędzior