Ćwiczenia z ratownictwa lodowego w Pucku

W dniach 18, 19, 20 stycznia w Pucku strażacy z miejscowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP przeprowadziła ćwiczenia z ratownictwa wodnego na lodzie. Strażacy wraz z Puckim WOPR-em zaprezentowali sprzęt i techniki ratownicze stosowane na zamarzniętych akwenach wodnych.

Ćwiczenia odbyły się na zamarzniętym akwenie zatoki Puckiej . Strażacy przećwiczyli wykorzystanie sań lodowych z udziałem jednego i dwóch ratowników.

Uczestnikami ćwiczeń byli strażacy z 3 zmian, którzy pełnili służbę w kolejnych dniach od 18 do 20 stycznia 2016 r. W tym roku Puccy strażacy jeszcze nie musieli udzielać pomocy z wykorzystaniem ratownictwa lodowego, ALE PRZESTRZEGAJĄ amatorów zimowych zabaw na lodzie przed niebezpieczeństwem i apelują o zachowanie rozwagi i bezpieczeństwa.

Strażacy przećwiczyli sposoby szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia, podejmowanie ?tonącego? z przerębla i jego ewakuację na brzeg zbiornika, także z wykorzystaniem innych materiałów tj. drabina, bosak, koło

Do ratowania służą specjalne sanie, popularnie zwane deską lodową. Sanie są niezatapialne, posiadają płozy ślizgowe, a także specjalny okular, przez który możliwa jest penetracja lustra wody. Wciąganie się ratownika na deskę oraz utrzymanie się na niej podczas akcji umożliwia para metalowych i szereg taśmowych uchwytów. Ćwiczenia umożliwiły zdobycie nowych doświadczeń z tego zakresu ratownictwa.

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6246714941111785825]

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content