Cyfrowa majówka ? konkurs na inicjatywy dla lokalnych społeczności

Trzydniowa majówka? Dla nas to za mało. W tym roku organizujemy majówkę, która potrwa osiem dni! Chcesz grilla? Niech będzie grill. Chcesz leżaki? Niech będą leżaki. A może kino pod chmurką? Pewnie! Ważne żebyście pamiętali też o? cyfryzacji!

Sprawa jest bardzo prosta. W ?Cyfrowej majówce? chodzi o to, aby możliwie najwięcej osób dowiedziało się (a może i nawet nauczyło) co nam dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Zaproście seniorów i pokażcie im jak korzystać z poczty e-mail. Skrzyknijcie miejscowe dzieciaki i rozpocznijcie przygodę z programowaniem. Poopowiadajcie sąsiadom jak nie dać się oszukać w Internecie i na co tam uważać. A wszystko w niezobowiązującej, majówkowej atmosferze. Po co to wszystko? Bo warto dać innym coś od siebie i pomóc im lepiej zrozumieć Internet!

No dobrze, a dla organizatorów najciekawszych inicjatyw mamy też nagrody!

Koncepcja konkursu

Zależy nam, aby ?Cyfrowa majówka? przede wszystkim była dobrą zabawą i fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Chcemy docenić najciekawsze inicjatywy. To na ich organizatorów czekają nagrody.

Do naszego konkursu mogą się zgłosić wszyscy: całe szkoły, czy gminy, ale i pojedyncze, prywatne osoby. Czekamy na inicjatywy Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora, przedszkoli, bibliotek, organizacji pożytku publicznego, domów kultury, strażaków. Jeśli prowadzisz małą lokalną firmę i chcesz się zaangażować, zapraszamy! Sołtysi i wójtowie również są mile widziani. Nie będziemy dłużej wymieniać ? wszyscy czujcie się zaproszeni.

Co powinniście zrobić?

Krok 1: od 11 do 19 maja 2019 r. zorganizujcie piknik, pogadankę, warsztaty, turniej gier, koncert, przedstawienie, potańcówkę albo inne ciekawe majówkowe wydarzenie! Ważne, żebyście w trakcie spotkania ? niezależnie od tego jaki będzie miało charakter ? porozmawiali też o nowoczesnych technologiach, jak z nich korzystać i dlaczego warto? Zaproście znajomych, sąsiadów, uczniów i kogo tylko chcecie.

Krok 2: Zarejestrujcie swój pomysł (najpóźniej do 19 maja) ? na stronie www.koduj.gov.pl w zakładce Cyfrowa Majówka czeka elektroniczny formularz: http://koduj.gov.pl/zglos-inicjatywe/. Zróbcie to jak najszybciej. Na część wydarzeń chętnie się wybierzemy. Działajcie!

Krok 3: Do 26 maja 2019 r. prześlijcie nam sprawozdanie ze zorganizowanej akcji. Pamiętajcie o zdjęciach, filmach, o wszystkim tym co ? Waszym zdaniem ? może nas przekonać, że to właśnie Wy powinniście wygrać, a jest o co walczyć.

Robo-nagrody

To nie tak, że tylko Wy w trakcie organizowanych wydarzeń powinniście zadbać o atrakcje? my także mamy dla Was coś specjalnego. Nagrody!

Jak je zdobyć? Zorganizuj imprezę, zarejestruj ją i do 26 maja br. wyślij nam krótkie sprawozdanie. Co będziemy oceniać?

  • pomysłowość ? czyli kreatywność Waszej inicjatywy. Uruchomcie wyobraźnię, zaszalejcie!
  • ?cyfrowość? Waszej imprezy ? czyli to co dla nas najważniejsze. Do zagospodarowania są cztery obszary: programowanie dla dzieci, e-usługi administracji, bezpieczeństwo w sieci, jakość życia ? czyli szeroko pojęte kompetencje cyfrowe. Im więcej tematów podejmiecie w trakcie inicjatywy, tym większa szansa na nagrodę
  • różnorodność grupy ? im więcej osób zaangażujecie, zaprosicie, tym lepiej
  • materiały promocyjne ? róbcie zdjęcia, nagrywajcie filmy, promujcie inicjatywę w lokalnych mediach i inspirujcie innych ? im więcej osób usłyszy o Waszej inicjatywie, tym więcej osób może złapać cyfrowego bakcyla lub dowiedzieć się czegoś nowego o cyfrowym świecie

Zastrzegamy sobie prawo przyznania dodatkowych punktów organizatorom, których wydarzenia nie będą tylko krótką, jednorazową imprezą, a pozostawią po sobie trwałe efekty, zmotywują do kolejnych inicjatyw, czy ich skala będzie wyjątkowo duża.

A oto co można wygrać:

I miejsce:

10 nagród, gdzie każda z dziesięciu nagród to:

  • 1 bon na warsztaty z programowania dla grupy dzieci z klas 1-6 szkoły podstawowej
  • 1 robot edukacyjny
  • dodatkowo dla najlepszych 3 laureatów: 1 zestaw gadżetów promocyjnych od partnerów, 1 gra Cody Roby oraz 1 głośnik bezprzewodowy

II miejsce:

7 nagród, gdzie każda z siedmiu nagród to:

  • 1 robot edukacyjny
  • 1 zestaw gadżetów promocyjnych od partnerów oraz
  • 1 gra Cody Roby

III miejsce:

8 nagród, gdzie każda z ośmiu nagród obejmuje 1 robot edukacyjny.

Do dzieła!

Najpóźniej do 10 czerwca 2019 r. wyłonimy organizatorów najciekawszych inicjatyw, którzy zdobędą nagrody.

Warto się postarać! J

Nagrody ufundowali nasi partnerzy: Centralny Ośrodek Informatyki i Instytut Łączności ? Państwowy Instytut Badawczy oraz sponsorzy: ALSTOR Sp.j. (Sphero), EduSense Sp. z o.o., portal edukacyjny Multimedia w szkole (firma ViDiS SA), LOFI Sp. z o.o., MASF DISTRIBUTION Anna Steć (Alilo), Wonder Polska Sp. z o.o. Sp. K.

Warsztaty programowania są ufundowane w ramach projektu ?Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych? realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK.

WAŻNE DATY:

  • 11-19 maja 2019 r. ? to w tym czasie powinno odbyć się Wasze wydarzenie. Im wcześniej je zarejestrujecie, tym lepiej!
  • 19 maja 2019 r. ? najpóźniej do tego dnia zarejestrujcie swój pomysł na http://koduj.gov.pl/zglos-inicjatywe/
  • 26 maja 2019 r. ? do tego dnia czekamy na sprawozdania z wydarzeń. Będziemy je analizować i na ich podstawie wyłonimy zwycięzców.
  • 10 czerwca 2019 r. ? do tego dnia wyłonimy zwycięzców.

WAŻNE MIEJSCA:

  • koduj.gov.pl ? to na tej stronie znajdziecie formularz zgłoszeniowy, a także Regulamin konkursu i materiały promocyjne: plakat i instrukcję jak zrobić majówkę!
  • śledźcie też stronę gov.pl/cyfryzacja, na której znajdziecie aktualne informacje o naszym konkursie
  • zaglądajcie na media społecznościowe Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
  • jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie na adres programowanie@mc.gov.pl

INNE, TEŻ WAŻNE:

Jedna inicjatywa może obejmować kilka różnorodnych wydarzeń, z których każde może dotyczyć jednego lub wszystkich czterech obszarów:

  • Obszar 1 ? Programowanie dla dzieci

Programowanie to kompetencja przyszłości, ale przede wszystkim to po prostu frajda. Na stronie koduj.gov.pl znajdziesz gotowe scenariusze zajęć. Dzięki nim zorganizujesz warsztaty dla dzieci w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności kupowania drogiego sprzętu.

  • Obszar 2 ? E-usługi publiczne

Potrzebujesz nowego dowodu? Chcesz sprawdzić punkty karne? Wyjeżdżasz za granicę i potrzebujesz karty ubezpieczenia zdrowotnego? Masz za mało czasu, żeby złożyć PIT w urzędzie skarbowym? Na stronie www.obywatel.gov.pl znajdziesz wiele e-usług, które po prostu ułatwiają życie. Ile z nich znasz? Ile z nich znają Twoi dziadkowie i sąsiedzi? Wiesz już, że e-administracja to oszczędność czasu i wygoda ? możliwość załatwienia spraw w dogodnym dla siebie czasie i miejscu? Przekonaj o tym innych!

  • Obszar 3 ? Bezpieczeństwo w sieci

Nie chcemy straszyć. Chcemy uświadamiać. Internet to świat możliwości, ale nie brakuje tam też zagrożeń. Chcemy uczyć, przestrzegać, doradzać, edukować. Pomóż nam to robić.

  • Obszar 4 ? Jakość życia ? kompetencje cyfrowe

Pokaż dziadkom jak wysłać e-maila lub zrobić zakupy w Internecie, żeby nie musieli dźwigać toreb ze sklepu. Pomóż bliskim, sąsiadom albo i tym, których prawie nie znasz w ogarnianiu Internetów. Pokaż innym jak to działa. Może wspólnie kupicie bilety do kina, do którego później razem pójdziecie??

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Zal 2 plakat informacyjny_4997829_4410096

Zal 4 instrukcja_4997833_4410100 (1)

 

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

INFORMUJEMY

że w dniach 26 - 29 listopada 2024 r. (wtorek, środa, czwartek, piątek) w miejscowości Osłonino w godzinach 8:00 – 16:00

MOGĄ NASTĄPIĆ PRZERWY W DOSTAWIE WODY PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA

przepraszamy za utrudnienia