Czyste powietrze Gminy Puck (edycja 2017)

CZYSTE POWIETRZE GMINY PUCK (edycja 2017)

Nazwa zadania

Czyste Powietrze Gminy Puck

Koszt Kwalifikowany Zadania

Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚIGW

Kwota dofinansowania z budżetu Gminy Puck

Nr umowy

WFOŚ/D/III-27/116/2017

OPIS ZADANIA

W 2017r. Gmina Puck przystąpiła do konkursu pn. ?Czyste Powietrze Pomorza? (edycja 2017) organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do konkursu można było zgłaszać zadania dotyczące modernizacji źródeł energii cieplnej poprzez likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpienie ich kotłami opalanymi gazem, olejem opałowym, biomasą (drewno, słoma) lub źródłami ciepła wykorzystującymi odnawialne źródła energii (pompy ciepła).

W ramach edukacji mieszkańcy gminy zostali poinformowania poprzez stronę internetową, plakaty zawieszone na terenie budynku gminy oraz poprzez tablice informacyjne na terenie każdego sołectwa o tym czym jest niska emisja oraz jakie są zagrożenia oraz korzyści i sposoby jej eliminacji.

W trakcie zadania zrealizowanego w 2017r. zlikwidowano 23 piece węglowe i zastąpiono je 12 kotłami opalanymi gazem ziemnym , 10 kotłami opalanymi biomasą oraz 1 pompą ciepła.

W wyniku zrealizowanego zadania udało nam się zredukować emisję dwutlenku węgla o 171,671 ton/rok, pyły ogólne o 2,594 ton/rok, dwutlenek siarki o 1,280 ton/rok , tlenek azotu o 0,024 ton/rok, tlenek węgla o 5,790 ton/rok a emisja równoważna została zredukowana o 11,767 ton/rok.

CZY WIESZ, ŻE ??

Gmina Puck uczestniczy w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) pn. ?Czyste Powietrze Pomorza?.

W ten sposób Gmina Puck walczy z niską emisją.

Czym jest niska emisja?

Niska emisja polega na wydzielaniu do powietrza szkodliwych pyłów i gazów powstających  w  procesach spalania paliw, przede wszystkim węgla (a także odpadów), w starych niskosprawnych piecach i kotłach. Procesowi temu towarzyszy emisja wielu zanieczyszczeń, m.in. pyłów, tlenków azotu, dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, tlenku węgla, metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Zagrożenia związane z niską emisją

• Niska emisja może być powodem chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, chorób skórnych, układu krążenia, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów

• Niska emisja przyczynia się do pojawiania się smogu oraz kwaśnych deszczy

• Skażenie powietrza pogarsza stan zieleni oraz wywołuje szereg negatywnych zjawisk, takich jak zakwaszenie oraz skażenie metalami ciężkimi gleb, wód i roślinności