Search
Close this search box.

Dzień Strażaka 2016

W Polsce międzynarodowe święto strażaków obchodzimy 4 maja. Strażak to zawód najwyższego zaufania społecznego. Od dawna cieszy się szacunkiem społeczeństwa jako ten, który ratuje ludzi i mienie w sytuacjach niemal beznadziejnych. Jego prestiż jest niezachwiany niezależnie od koniunktur politycznych. Dziś strażak to funkcjonariusz państwowy, przeszkolony do specjalnych zadań, polegających na gaszeniu pożarów, likwidowaniu zagrożeń drogowych, chemicznych, wodnych, radiologicznych i innych oraz na zapobieganiu im i ich skutkom.

Dzień Strażaka, w różnych formach, istnieje w większości państw europejskich od ponad 150 lat. Tradycyjnie obchodzony jest 4 maja, w dniu, w którym Kościół Katolicki wspomina św. Floriana ? patrona strażaków. W 2002 r. Dzień Strażaka został w Polsce ustanowiony jako oficjalne święto. W tym samym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Strażaka ? w hołdzie pięciu australijskim strażakom, którzy zginęli na służbie.

W dniu św. Floriana składamy najlepsze życzenia wszystkim strażakom!

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6282987822353911297]

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: