Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Mieszkańcy
  • Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie

Już po Europejskich Dniach Dziedzictwa

Jak co roku na terenie osady z epoki kamienia w Rzucewie, gmina Puck obchodzone były Europejskie Dni Dziedzictwa. Otwarła je uroczyście Pani Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Przybyłym Gościom zaprezentowano wystawę ?Krajobraz dziedzictwa ? dziedzictwo krajobrazu ? zabytki i przyroda Nordowych Kaszub?. Na planszach znalazły się widoki stanowisk archeologicznych odkryte przy klifach Zatoki Puckiej i w nadmorskich lasach . Pokazano dzieła dawnych budowniczych, rzemieślników i artystów czyli kościoły położone na Szlaku Cysterskim północnych Kaszub wraz z ich wyposażeniem. Dopełnieniem wystawy o Nordowych Kaszubach był występ chóru ? Bursztynki ? , którego uczestnicy wystąpili w pięknych kaszubskich strojach ludowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się Pomorski Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacz z epoki kamienia, rozgrywany w Rzucewie już po raz piąty. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież oraz dorośli i starsza młodzież. Każdy z uczestników otrzymał Dyplom a zwycięzcy zostali uhonorowani zostali pamiątkowymi pucharami. Wręczali je Pan dr Jan Dettlaff ? Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Pan Andrzej Wędzik z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, jednocześnie pomysłodawca turnieju. Liczni Goście odwiedzali wystawy stale ,prezentowane w? Chacie kaszubskiej?: ?Rzucewo w epoce kamienia?, ?Pradzieje Gminy Puck? i ?Rzucewo w dawnej fotografii? oraz podziwiali rekonstrukcje archeologiczne zlokalizowane na terenie Parku Kulturowego. Swoje prace przedstawili też twórcy ludowi z północnych Kaszub : Pani Krystyna Mirończuk ? hafciarka, Panie Monika Witkowska i Maria Szczygielska , Jadwiga i Czesław Jackowscy, Jolanta Krause ? malarki i malarz , Panowie Józef Roszman i Henryk Lesnau ? twórcy tabakierek, Panowie Marian Bach i Wojciech Weserling -rzeźbiarze . Pan Jacek Wojtukiewicz ? zielarz i fitoterapeuta udzielał rad i przypominał o zaletach ziół. Przy stoisku Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa i Osłonina można było zaopatrzyć się w przepyszne wypieki i bigos prosto z wojskowej, polowej kuchni. Park Kulturowy w Rzucewie odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych i znawcy zabytków w tym : Pani Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck, Pan Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Pan Florian Piepier ? Radny Gminy Puck, Pani Renata Wierzchołowska ? przedstawicielka Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Pan Tomasz Błyskosz ? kierownik gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Oferta edukacyjna i rekreacyjna przygotowana została dla różnych kategorii wiekowych . Wśród odwiedzających były osoby i rodziny od lat uczestniczące w Europejskich Dniach Dziedzictwa w Rzucewie min. Pani Bożena Owczarek z Warszawy i Rodzina Państwa Miotke z Rumi. W czasie trwania dni europejskich przeprowadzono warsztaty archeologiczne połączone z wykładem ?Dziedzictwo archeologiczne kaszubskiej Nordy? , który stanowił część programu ? Wolontariat dla zabytków kaszubskiej Nordy 2017? realizowany przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka. W ramach tego programu przygotowano wystawę fotograficzną ? Dom Pomorski? której autorem jest Robert Mach ? uczeń gimnazjum i uczestnik ? Wolontariatu dla zabytków ? w 2016 roku.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzucewie przygotowali : Danuta Król i Andrzej Wędzik z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, dr Jan Dettlaff , Krzysztof Garstkowiak i Piotr Rumanowski z Ośrodka Kultury Sportu i Turystki w Gminie Puck, dr Danuta Dettlaff ? prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka.

Wszystkim naszym Gościom którzy chcieli wspólnie z nami uczestniczyć w rzucewskich Dniach Dziedzictwa serdecznie dziękujemy za przybycie i udział.

opracowanie: Danuta Król

Plakat. Dni Dziedzictwa.2.2017

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content