Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Ferie zimowe w Gminie Puck

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck zaprasza na występ teatru ?ART-RE? na przedstawienie pt.: ?Śpiąca Królewna? dnia 22.01.2014r  o godz.9.00 do Remizy OSP w Starzynie, o godz.10.30 do Wiejskiego Klubu Kultury w Gnieżdżewie, o godz.12.00 do Wiejskiego Klubu Kultury w Leśniewie, o 13.30 do Wiejskiego Domu Kultury w Żelistrzewie, o 15.30 do Remizy OSP w Łebczu.

W czasie ferii placówki kultury zapraszają na zajęcia i imprezy – zobacz szczegóły:  www.oksitpuck.pl

Propozycja Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych zajęć sportowo-rekreacyjnych szkół z terenu Gminy Puck- ferie zimoe 2014r – pobierz

 

Informacje od GKP/mj

14 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe w Polsce. Policjanci ruchu drogowego wraz z inspektorami ITD będą kontrować 

  • stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców. Wszystko po to, aby najmłodsi mogli bezpiecznie dotrzeć na zimowiska. Jak co roku policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję ?Bezpieczne ferie?. Przy wsparciu inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzić działania mające zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowiska.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w autokarach i w samochodach osobowych. Będą też sprawdzać stan trzeźwości kierowców i zwracać uwagę na prędkość jazdy.

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom, że jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co do którego będą mieli podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu – należy wówczas wezwać Policję.

W całej Polsce będzie można sprawdzić stan techniczny autokarów. W Warszawie taki punkt będzie znajdował się przy Torwarze, służbę będą tam pełnić naprzemiennie policjanci i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Podstawowe rady dotyczące wyjazdów:

  • jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, przewożone nim dzieci muszą mieć je zapięte,
  • przejścia w autokarze powinny pozostawać wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub w bagażniku autokaru),
  • w przypadku wycieczek autokarowych najlepiej gdy jeden opiekun przypada na 15 osób,
  • kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy,
  • miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych, dziecko przy drzwiach siedzieć nie powinno,
  • uczestnicy wycieczek i imprez powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • podczas podróży samochodem osobowym dzieci powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak ich rodzice, a młodsze dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach.

Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są

śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Dla lepszej widoczności dziecko powinno mieć przy sobie element odblaskowy. Nauczyciele i rodzice powinni też przypomnieć dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg ze względu na duże ryzyko wpadnięcia pod pojazd.

Terminy ferii w 2013 roku w poszczególnych województwach:

14 stycznia ? 27 stycznia: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie,
21 stycznia ? 3 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
28 stycznia ? 10 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
11 lutego ? 24 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

(KGP / mj)

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content