Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Festyn Folklorystyczny ?Figle Gnieżdżewskich Gburów? 2017

Dnia 05 sierpnia 2017 roku o godz.16,00 w Gnieżdżewie odbył się X festyn folklorystyczny pn.?Figle Gnieżdżewskich Gburów?. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck , Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pucku, Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, kabaret ?Belôk? i Ochotnicza Straż Pożarna w Gnieżdżewie.

Imprezę przeprowadzono nad nowo zmodernizowanym stawem wiejskim. Przy licznie zebranej publiczności, miejscowy zespół folklorystyczny przedstawił widowisko plenerowe ?Topienie Wegorza? ? legendy gnieżdżewskiej, ukazanej w pierwszej książce kaszubskiej po pierwszej wojnie światowej (1920 rok) ?Figle Gnieżdżewskich Gburów? według Jana Patoka ? folklorysty ze Strzelna. Gości powitał Zbigniew Jagiellak ? sołtys wsi. Autorka scenariusza i reżyser widowiska Dorota Maschotta przedstawiła ?wprowadzenie? do inscenizacji. Widowisko kończy się skazaniem złowionego węgorza na śmierć, poprzez? utopienie w pobliskiej rzece Płutnica. Winowajca, zdaniem ówczesnych gnieżdżewian pożarł wszystkie zakupione śledzie w stawie.

Po występie, ruszył orszak dookoła stawu z węgorzem osadzonym w beczce i orkiestrą dętą ze Strzelna, która jak zwykle nadawała ton emocjonalny uroczystości. ?Topienie węgorza? tradycyjnie odbyło się na oczach ludzi w basenie przed estradą.

Konferansjerkę imprezy prowadzili: Wiesława Roszman-Selin i Józef Roszman.

Wśród zaproszonych gości byli: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska? Przewodnicząca Rady Gminy Puck i Jan Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck.

W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta ze Strzelna, zespół wokalno-instrumentalny Koła Seniora w Gnieżdżewie i kaszubski zespół ?Koleczkowianie? z Koleczkowa.

Organizatorzy, zgodnie z tradycją, przygotowali dla pań z KGW konkurs o tematyce rybnej. Tym razem, na najlepszą zupę rybną. Do konkursu przystąpiły kobiety z Darzlubia, Leśniewa, Smolna, Mieroszyna i Łebcza. Wszystkie zupy zostały ocenione na równorzędnie.

Na stoiskach było ?dla każdego coś miłego?. Panie z KGW i Koła Seniora oferowały bogaty zestaw z ?kuchni kaszubskiej?. Można było podziwiać i nabyć dzieła twórczyni ludowej Marii Szczygielskiej ? malarki z Mrzezina. Nie obyło się bez ?Wesołego Miasteczka?.

Z racji jubileuszowego występu sołtys Gnieżdżewa i OKSiT w Gminie Puck uhonorowali członków zespołu obrzędowego ? działającego pod kierownictwem Jana Ellwarta – nagrodami rzeczowymi, okolicznościowym tortem i ? pokazem sztucznych ogni.

Zgodnie z tradycją na zakończenie odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu do późnych godzin nocnych.

Brunon Ceszke

zapr.2017.węgorz...

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content