Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Edukacja
  • Jubileuszowe spotkanie ?Kaszubskich Małych Form Artystycznych ? Bielawa?2017?

Jubileuszowe spotkanie ?Kaszubskich Małych Form Artystycznych ? Bielawa?2017?

Dnia 16 maja 2017 roku w Wiejskim Klubie Kultury w Mechowie odbyło się Spotkanie Jubileuszowe ?Kaszubskich Małych Form Artystycznych ? Bielawa?2017? , im. Jana Drzeżdżona. W tym dniu Patron konkursu ukończyłby 80 lat. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Do klubu przybyli laureaci konkursów z ostatnich lat, ich opiekunowie a także jurorzy. Gościem honorowym była Urszula Drzeżdżon ? żona zmarłego pisarza. Gości powitał dr Jan Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Podkreślił wielki wkład pisarza Jana Drzeżdżona ? rodem z Domatowa, na rzecz literatury kaszubskiej. Dziś, może posłużyć, jako godny wzorzec w kreowaniu twórczości literackiej społeczności kaszubskiej ? dodał. Swoją refleksją nad rolą pisarza w inspiracjach literackich podzielił się również Brunon Ceszke ? gł. Instruktor kultury OKSiT w Gminie Puck. Zebrani z zaciekawieniem wysłuchali literackie dokonania swoich koleżanek i kolegów. Zwrócono uwagę, iż największy wkład twórczy w konkursie jest dziełem młodych kaszubskich poetów ze Szkoły Podstawowej w Celbowie pod kierunkiem Doroty Maschotta. Konkurs adresowany jest nie tylko do młodego pokolenia. Przykładem może być obecność na spotkaniu Józefa Jeki ? emeryta, pisarza z Leśniewa. Jego twórczość o zabarwieniu patriotycznym odnoszącym się do małej i dużej Ojczyzny, zarówno w języku kaszubskim jak i polskim, poruszył serca niejednego?

Spotkanie odbyło się przy kawie i kaszubskim k?chu. Z nostalgią i mocą pozytywnych wrażeń wspominano życie Jana Drzeżdżona. Żona pisarza kreśliła niezwykłość sylwetki Zmarłego przez pryzmat wspólnego życia. Ciekawostkami ze wspólnych spotkań, dzielili się m.in.: dr Jan Dettlaff, Brunon Ceszke i Jerzy Łysk ? poeta kaszubski.

Dyrektor OKSiT w Gminie Puck w ramach wdzięczności za obecność, wręczył na zakończenie kwiaty Urszuli Drzeżdżon oraz tomiki z kaszubskiej literatury. Te ostatnie powędrowały również na ręce wszystkich obecnych literatów. Żona pisarza odwdzięczyła się książkami Jana Drzeżdżona ?Zw?nnik? i ?Twarz Smętka?. Otrzymali je wszyscy obecni na spotkaniu.

Zgodnie z tradycją spotkanie zakończyło się złożeniem kwiatów na grobie pisarza oraz refleksyjną modlitwą za duszę Zmarłego.

Brunon Ceszke

 

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content