Kolędy i Tradycje Kaszubskie Ożywają w Rzucewie: Spotkanie z ks. prof. Janem Perszonem w Rzucewie

W Kaszubskiej Chacie miało miejsce niezwykłe wydarzenie, wypełnione atmosferą tradycji i kultury regionu Kaszub. Kolejny wieczór został poświęcony opowiadaniu o rybackich tradycjach i wierzeniach związanych z adwentem oraz świętami Bożego Narodzenia na Kaszubach. Prelegentem tego wyjątkowego spotkania był ks. prof. Jan Perszon, znany z głębokiej wiedzy na temat kaszubskiej kultury i historii.

Uczestnicy spotkania, którzy licznie przybyli na to wydarzenie, z uwagą wysłuchali prelekcji ks. prof. Perszona o dawnych praktykach świątecznych. Tematyka prezentacji dotyczyła nie tylko rybackich tradycji, ale również głębszego znaczenia adwentu i świąt Bożego Narodzenia w kontekście kulturowym Kaszub. To wyjątkowe spotkanie było okazją do zgłębienia wiedzy o regionalnych zwyczajach, które są nieodłączną częścią tożsamości kaszubskiej.

Niepowtarzalną atmosferę spotkania uzupełniło wspólne śpiewanie kolęd w języku kaszubskim, co pozwoliło uczestnikom na chwilę zadumy i wspomnień. Muzyka i pieśni stanowiły most łączący przeszłość z teraźniejszością, pozwalając na przeżycie tradycji w najbardziej autentycznej formie.

Po prelekcji organizatorzy przygotowali dla gości wyjątkową atrakcję – zupę brzadową (owocową). Ta tradycyjna kaszubska potrawa, przygotowana specjalnie na ten wieczór, idealnie wpisała się w nurt wspomnień i opowieści o świątecznych obyczajach.

Organizatorzy wyrażają serdeczne podziękowania ks. prof. Janowi Perszonowi za jego przybycie i fascynującą prelekcję, a także wszystkim gościom, którzy odwiedzili Osadę i wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. To spotkanie było nie tylko okazją do nauki i refleksji, ale również świętowaniem bogatej historii i kultury Kaszub.

Galeria foto

Więcej informacji o tym niezwykłym spotkaniu znajdą Państwo na stronie: kaszuby24.pl/odkrywanie-tradycji-i-smakow-kaszub-wieczor-z-ks-prof-janem-perszonem-w-rzucewie-2023.