• Edukacja
  • Komunikat z Konkursu ?Méster Bëlnég? Czëtaniô?

Komunikat z Konkursu ?Méster Bëlnég? Czëtaniô?

Dnia 12 października 2016 roku o godz.9,00 w Wiejskim Domu Kultury im. ks.Anastazego Kręckiego w Strzelnie odbyły się eliminacje gminy Puck konkursu kaszubskich czytelników ??Méster Bëlnég? Czëtaniô?.

Organizatorem spotkania  był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim O/Strzelno.

Celem konkursu było m.in. rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Spotkanie prowadził Brunon Ceszke ? Gł. Instruktor ds. Kultury.

W szranki kaszubskiej rywalizacji stanęło dziesięciu młodych czytelników z trzech szkół: Łebcza, Strzelna i Swarzewa.

Występy czytelnicze oceniała komisja w składzie: Jerzy Łysk, Jadwiga Abraham i Józef Roszman. Dzieci młodsze czytały fragmenty bajki kaszubskiej Janusza Mamelskiego ze zbioru ?Bôjczi kaszëbsczé?. Dzieci starsze fragmenty opowiadania Stanisława Jankego ?Psë? opublikowane w tomie ?Łiskawica?. W kategorii klas I-III pierwszą nagrodę zdobyła Gabriela Kędzia (Swarzewo), drugą Wiktoria Kryża (Swarzewo) a trzecią Wiktoria Drewing (Łebcz). Wśród dzieci starszych (IV-VI klasa) zwyciężyła Paulina Żaczek przed Wiktorią Mudlaff (obie Strzelno).

Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody, pozostali upominki ufundowane przez OKSiT w Gminie Puck.

Konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze. Był okazją do zacieśnienia jeszcze lepszych relacji w kaszubskim kręgu środowiska szkolnego. Spotkanie zakończyło się przy kawie, herbacie i? kaszubskim ?waflu? upieczonym przez panie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Brunon Ceszke

p1010017

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

plakat POmorskie z Ukrainą
Skip to content