Konkurs ?Rodnej Mowy? w Połczynie

Dnia 17 kwietnia 2018 roku w Wiejskim Klubie Kultury w Połczynie odbyły się eliminacje gminy Puck 47. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej ?Rodnej Mowy?. Celem konkursu była popularyzacja literatury kaszubskiej, pielęgnowanie mowy kaszubskiej oraz wyłonienie najlepszych recytatorów języka kaszubskiego wśród młodego pokolenia Gminy Puck. Organizatorem spotkania był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. W konkursie wzięło udział 30 recytatorów z 10 placówek oświatowych: Celbowo, Darzlubie, Gnieżdżewo, Leśniewo, Łebcz, Swarzewo, Połczyno, Werblinia, Starzyno, Strzelno. Komisja w składzie: Józef Roszman, Elżbieta Derc i Jerzy Łysk przyznała nagrody następującym artystom:

Kategoria: grupa przedszkolna

I nagroda: Nikodem Zinkiel Starzyno

II nagroda: Kinga Klein Starzyno

III nagroda: Antonina Śliwińska Werblinia

Kategoria: dzieci młodsze

I nagroda: Agata Boszke Swarzewo

II nagroda: Oliwia Wielewicka Starzyno

III nagroda: Oliwia Jurczyk Łebcz

Wyróżnienie: Amelia Oreszke Celbowo

Wyróżnienie: Natalia Okoń Gnieżdżewo

Kategoria: dzieci starsze

I nagroda: Agata Lessnau Swarzewo

II nagroda: Adrianna Bulczak Starzyno

III nagroda: Nadia Joachimiak-Szpinda Polczyno

wyróżnienie: Antonina Górska Połczyno

Wyróżnienie: Gabriela Kędzia Swarzewo

Kategoria: młodzież

I nagroda: Dorota Gappa Starzyno/Swarzewo

II nagroda: Zuzanna Szczegielniak Celbowo

III nagroda: Paulina Hebel Celbowo

Najlepsi uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy pamiątkowe, nagrody książkowe i kubki z motywem kaszubskim. Pozostałym uczestnikom wręczono kaszubskie upominki książkowe. Organizatorzy ufundowali również dla wszystkich poczęstunek oraz przejazd powrotny do miejscowości zamieszkania.

Dwójka najlepszych recytatorów poszczególnych kategorii wiekowych, będzie reprezentowała gminę w eliminacjach powiatowych.

Brunon Ceszke