Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Mieszkańcy
  • Konkurs wirtuozów ustnych organków ?Kaszëbsczé Brëmzowani? w Gnieżdżewie

Konkurs wirtuozów ustnych organków ?Kaszëbsczé Brëmzowani? w Gnieżdżewie

 

Dnia 05 listopada 2017 roku sala Wiejskiego Klubu Kultury w Gnieżdżewie wypełniona była po brzegi. Odbył się tutaj TRZECI ?KASZËBSCZÉ BRËMZOWANI? . ?Bremza? to organki ustne. Jeden z najmniejszych instrumentów muzycznych na świecie. Jego ciekawe brzmienie pobudza do improwizacji oraz sugestywnego kształtowania dźwięku i barwy głosu.

Organizatorem imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz lokalne jednostki organizacyjne Gnieżdżewa: Wiejski Klub Kultury, Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich. W imieniu organizatorów uczestników imprezy powitał Józef Roszman ? animator kultury Gnieżdżewa, inicjator ?bremzowania?. Konferansjerem spotkania była Wiesława Roszman-Selin.

Impreza miała charakter konkursowy. W szranki rywalizacji stanęło czternastu muzykantów: Jan Stromski ze Strzelna, Marek Kobiella i Łukasz Kobiella ze Swarzewa, Zbigniew Wrzochol z Gdańska, Kazimierz Palach z Pucka, Roman Potraca z Małkowa, Jerzy Zblewski z Ostrzyc, Brunon Szpica z Luzina, Brunon Szutenberg ze Staniszewa, Eugeniusz Ellwart z Gnieżdżewa, Lucyna Lubocka , Henryk Lubocki i Roman Sikora z Pruszcza Gdańskiego , Bruno Lehmonn z Redy. Poza konkursem wystąpił laureat pierwszej edycji Józef Roszman – inicjator imprezy.

Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie trzech utworów, w tym jeden kaszubski. W odróżnieniu od lat ubiegłych , występy odbywały się bez akompaniamentu innego instrumentu.

W ogólnym odczuciu dało się zauważyć zdecydowany wzrost poziomu artystycznego wykonawców.

Komisja konkursowa w składzie: Iwona Sokołek (Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Pucku), Wiesława Wełpa- nauczyciel akordeonu i teorii w tejże szkole oraz Pan Edward Budzisz, pasjonat muzyki z Gnieżdżewa najwyżej ocenili występ Jana Stromskiego, który jednocześnie zdobył nagrodę Grand Prix (rzeźba grajka na bremzi, Piotra Golli)) ufundowaną przez Dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck Jana P. Dettlaffa. Pierwsze miejsce zajął Jerzy Zblewski, drugie Brunon Szutenberg a trzecie Zbigniew Wrzochol. Wyróżnieniono ponadto: Romana Potracę, Jerzego Sikorę, BrunaLehmonna i Eugeniusza Ellwarta. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe statuetki z rąk sołtysa wsi Zbigniewa Jagiellaka i dyrektora OKSiT.

Po części konkursowej odbył się koncert akordeonistów, w wykonaniu znakomitego tercetu: Roman Potraca, Jerzy Zblewski i Eugeniusz Szutenberg. Niespodzianką imprezy był? okolicznościowy tort dla wszystkich uczestników imprezy ufundowany przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Gnieżdżewie. Nieustannie dźwięcząca muzyka, wspólne śpiewy, tańce , zastawione stoły, to wszystko wprowadziło uczestników spotkania w nastrój pełnej biesiady, przepojoną radością serc i wesołością ducha.

Brunon Ceszke

OKSiT w Gminie Puck

BREMZOWANI III

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content