Search
Close this search box.

Połchowo: Otwarta szkoła po rozbudowie

9 listopada 2018 roku punktualnie o godz.8.30 rozpoczęła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku rozbudowanego budynku Szkoły. Wydarzenie to zgromadziło wielu znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Panem Tadeuszem Puszkarczukiem ? Wójtem Gminy Puck oraz Panią Anną Pomieczyńską ? Przewodniczącą Rady Gminy Puck. W uroczystości udział wzięła również rodzina Patrona Szkoły ? Państwo Anna i Tadeusz Wierzbiccy z dziećmi oraz Pani Lucyna Wierzbicka z rodziną. Na zaproszenie odpowiedziało także szerokie grono emerytowanych i byłych pracowników Szkoły, jak również osób od początku wspierających rozbudowę i budowę budynku ? przedstawiciele Rady Rodziców i Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły. W tym wyjątkowym dniu był z nami obecny ksiądz proboszcz Adam Zdrojewski, który 4 listopada br. odprawił mszę św. w  intencji całej społeczności szkolnej. Swą obecnością zaszczycili nas Dyrektorzy szkół gminnych, absolwenci, przedstawiciele firmy wykonawczej, poczty sztandarowe szkół oraz wiele innych osób. Jednakże z nieskrywaną radością na ten dzień najbardziej oczekiwali ci, którzy na co dzień będą korzystali z tego wspaniałego budynku ? uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz Pan Zygmunt Borkowski ? Dyrektor Szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkół i złożenia przez poszczególne delegacje kwiatów pod tablicą Patrona.

?Mówi się, że koniec wieńczy dzieło… lecz dla nas ten koniec jest nowym początkiem…? Te słowa prowadzących były wstępem do tego niezwykłego wydarzenia. Po przywitaniu zaproszonych gości prowadzący oddali głos Pani Annie Pomieczyńskiej, która odczytała i przekazała na ręce Dyrektora Szkoły Akt Założycielski, mówiący o tym, że z dniem 1 września 2018 roku Szkoła Podstawowa im. Józefa Wierzbickiego w Połchowie, staje się Zespołem Szkolno ? Przedszkolnym, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Przedszkole.

Następnie rozpoczęło się przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Występ dzieci przyjęty został ogromnym aplauzem widowni.

Po części artysztycznej głos zabrał Pan Tadeusz Puszkarczuk. Pan Wójt przedstawił krótki zarys drogi, którą trzeba było pokonać, aby móc stanąć w tym wspaniałym miejscu.

Następnie głos zabrał Zygmunt Borkowski. ?Nie bylibyśmy w tym miejscu, nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie ogromne zaangażowanie rzeszy osób, które uwierzyły, że się uda? – tymi słowami Pan Dyrektor zwrócił się do zebranych i na ręce Pana Wójta oraz Pani Przewodniczącej złożył podziękowania za wspaniałe dzieło, jakim jest rozbudowana szkoła. W dalszej kolejności Pan Dyrektor podziękował całej Radzie Rodziców kadencji 2013-2018 oraz członkom Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły.

Po przemówieniu Pana Dyrektora delegacje uczniów, nauczycieli, rodziców, emerytowanych pracowników i władz sołeckich na ręce Pana Tadeusza Puszkarczuka złożyły podziękowania inwestorowi.

Następnie głos został oddany chętnym spośród zebranych. Wiele było ciepłych, życzliwych i wzruszających słów. Goście przekazali również liczne prezenty.

W związku z tym, iż termin oddania budynku zbiegł się ściśle z datą obchodów 100 ? lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Działanie to doskonale wpisało się w projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej o obchodach rocznicy odzyskania niepodległości.

Po hymnie, w wyjątkowo podniosłej atmosferze, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonały osoby i przedstawiciele, składający w październiku ubiegłego roku podpisy na Akcie Erekcyjnym.

Następnie ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia krzyży, które zawieszone zostaną w pomieszczeniach budynku.

Na koniec zaproszeni goście otrzymali w prezencie okolicznościowe biuletyny zawierające historię szkoły, zdjęcia i wspomnienia absolwentów. Natomiast dla uczniów przygotowano pamiątkowe magnesy.

Następnie wszyscy uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia udali się na spacer po szkole, aby na własne oczy zobaczyć szereg zmian i nowoczesnych rozwiązań wprowadzonych w czasie remontu i rozbudowy placówki, a członkowie pocztu sztandarowego wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego udali się do Pucka, aby na grobie Pana Józefa Wierzbickiego i Jego małżonki złożyć kwiaty i zapalić znicze.

To był wyjątkowy dzień w naszej szkole. Jedyny i niepowtarzalny. To dzień, który wpisze się na zawsze do naszej pamięci. To chwila, która urzeczywistniła marzenia młodzieży, rodziców, nauczycieli oraz całej społeczności.

Niech na dalsze lata funkcjonowania placówki towarzyszą nam słowa Pana Dyrektora, zawarte w przemówieniu: .?… Powstała placówka na miarę XXI wieku. Jest i będzie wspaniałą wizytówką naszej gminy. Stworzone warunki pozwolą Wam drodzy uczniowie poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania i z wiarą patrzeć w przyszłość.

Jednak piękny budynek to tylko część szkoły. Zasadniczą jej treść i wartość stanowią ludzie. Niech ta szkoła stanie się miejscem szczególnym, miejscem, do którego chętnie co dzień będziemy przychodzić, miejscem, gdzie będą królowały: mądrość, życzliwość i wzajemny szacunek. Niech kolejnymi marzeniami i sukcesami wypełnią się mury tej placówki, a wszelkie osiągnięcia będą stanowić jej dorobek.

Podczas uroczystości 20-lecia nadania imienia naszej szkole mówiłem, że ? Dotąd doszliśmy? Tu się zawiązały dni nasze współczesne, z tymi, co minęły??

Dzisiaj odsłaniamy nową, niezapisaną jeszcze kartę historii tego miejsca. Zapiszmy ją mądrze i odpowiedzialnie, nie tracąc poczucia sensu bycia tutaj razem. Być razem ? to znaczy wiedzieć, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, jakie wartości nas łączą, jakiego dziedzictwa jesteśmy spadkobiercami, do czego zmierzamy i jaki przyświeca nam cel.

Dzieje ludzkości, narodów, społeczeństw i poszczególnych jednostek zapisują się na kartach historii różnymi zgłoskami. Oby na kartach historii naszej szkoły było jak najwięcej złotych zgłosek, jak najmniej ? pozłacanych…?

[wp_plusgallery data_type=”flickr” data_userid=”154712030@N03″ data_albumid=”72157673519840667″ data_albumlimit=”20″ data_include=”” data_exclude=”” data_limit=720″ box_color=”#38beea” show_caption=”show” show_desc=”show” desc_length=”600″]

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: