Podpisanie porozumień w sprawie środków z UE

Podpisanie porozumień w sprawie współpracy w ubieganiu się o dofinansowanie projektów ze środków Unii Europejskiej. Rewa, 1 lutego 2008r.

Pierwsze porozumienie dotyczyło projektu ?Turystyczny szlak Północnych Kaszub”. Projekt ten ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej gmin poprzez budowę lub rozbudowę tras rowerowych. Partnerami w projekcie zostały gminy: Krokowa, Gniewino, Wejherowo, Miasto Wejherowo, Rumia, Reda, Gmina Puck, Miasto Puck oraz Gmina Kosakowo – partner wiodący. Wartość projektu opiewa na kwotę 21 mln zł.

Drugim przedsięwzięciem, które planuje się zrealizować w nowym okresie programowania 2007-2013  jest projekt p.n. ?Zintegrowany system ratownictwa wodnego wokół pierścienia Zatoki Gdańskiej”. Projekt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na akwenie Zatoki Puckiej i Gdańskiej.

W ramach projektu planuje się budowę lub rozbudowę istniejących stanic Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponadto każda ze stanic wyposażona zostanie w profesjonalny sprzęt ratowniczy oraz łódź motorową. Wartość projektu wynosi ponad 13 mln zł. Do projektu przystąpiły Gminy powiatu puckiego leżące nad Zatoką Pucką i Gdańską oraz Powiat Pucki.

Trzecim partnerskim projektem jest projekt pn. ?Nordowe dziedzictwo”. Projekt ten przyczyni się do poprawy stanu oraz zagospodarowania obiektów mających wysokie walory kulturowe.
Do projektu przystąpiły wszystkie jednostki samorządu z powiatu puckiego, Nadmorski Park Krajobrazowy oraz Powiat Pucki. Gmina Puck w ramach tego projektu chce stworzyć park kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie. Wartość całkowita projektu to ok.  10 mln zł.

Partnerzy na realizację tych trzech projektów ubiegać będą się o środki
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2007-2013. Podpisanie trzech porozumień o współpracy to pierwszy krok w kierunku aplikowania i zdobycia unijnego wsparcia.