Search
Close this search box.

Powstanie samorządowy żłobek

Na terenie naszej Gminy powstanie nowy ? Samorządowy żłobek w Starzynie. Dziś podpisał umowę  na realizacje zadania Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk

Ponad 5,5 mln złotych unijnego dofinansowania otrzymają gminy z województwa pomorskiego na budowę nowych żłobków i dodatkowe wyposażenie w już istniejących placówkach. Dzięki temu rodzice szybciej i łatwiej wrócą do pracy.

Umowę na dofinansowanie projektów związanych z opieką nad dziećmi do lat 3 podpisali 19 grudnia 2018 r. marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz samorządowcy z gmin: Nowa Wieś Lęborska, Słupsk, Gdynia, Gniew, Karsin, Puck i Zblewo.

Ważne umowy

W ramach podpisanych umów w siedmiu gminach powstanie ponad 200 nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Docelowo całym regionie powstanie w sumie 3,5 tys. nowych miejsc  dla maluchów. ? Projekt będzie realizowany nie tylko w metropolii, ale również w mniejszych gminach całego regionu ? zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wartość wszystkich projektów to aż 92 mln zł., a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego to 78 mln zł. ? Wiem, że to trudne projekty. Tym bardziej dziękuję samorządowcom, że się w nie angażują i pomagają dzieciom i ich rodzicom ? dodał.

Nowe miejsca opieki

Łączna wartość siedmiu podpisanych 19 grudnia 2018 r. umów to około 7 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie około 5,5 mln zł. ? Oprócz tego, że powstaną nowe miejsca dla najmłodszych, pieniądze będą też przeznaczone na adaptację budynków, wyposażenie żłobków oraz na szkolenia dla wychowawców ? zaznaczył Mieczysław Struk. W Nowej Wsi Lęborskiej takich nowych miejsc będzie 45. ? W naszej gminie brakuje żłobka. Teraz, dzięki dofinansowaniu, taki punkt powstanie. Jeszcze w styczniu rozpoczynamy budowę ? powiedział Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.

Rodzice wracają do pracy

Dzięki projektowi rodzice będą mieli łatwiejszy powrót na rynek pracy. ? Opieka nad najmłodszymi jaką zapewnią żłobki na pewno ułatwi rodzicom ponowne podjęcie pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dziecka ? powiedział Mieczysław Struk. W gminie Puck takich osób będzie 21, a w Zblewie 12. ? Łącznie projekt obejmie co najmniej 99 osób ? podsumował marszałek Struk. Ale projekt jest skierowany również do osób biernych zawodowo. Weźmie w nim udział 31 osób. Dzięki temu mają one szansę albo znaleźć pracę, albo aktywnie jej poszukiwać po zakończeniu projektu.

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: