Komunikat z ?Sobótki? Gminy Puck w Rzucewie

Dnia 23 czerwca 2015 roku w Parku Kulturowym Osady Łowców Fok (nad Zatoka Pucką) w Rzucewie odbyła się pierwsza ?Sobótka? Gminy Puck. Organizatorem imprezy był OKSiT w Gminie Puck przy współpracy z sołectwem Rzucewo. Celem imprezy było kultywowanie tradycji świętojańskich oraz integracja mieszkańców gminy wokół obrzędów sobótkowych.

Prowadzący imprezę  Brunon Ceszke (OKSiT w Gminie Puck) podkreślił magiczność  czasu jak i miejsca spotkania. Wieczór świętojański, to według tradycji, wieczór zwycięstwa dobra nad złem, wieczór przebaczania i pojednania? Rzucewo zaś, to miejsce osiedlania się pierwszych mieszkańców na naszym terenie (7 tys. lat temu), u których już wówczas przejawiał się kult ognia i wody.

Miejscowa sołtys Anna Busz przekazała Wójtowi Gminy Tadeuszowi Puszkarczukowi pochodnię z ogniem ?z tamtych lat?. Włodarz gminny dokonał uroczystego rozpalenia ogniska sobótkowego, który ? jak podkreślił prowadzący ? ma ?moc oczyszczającą z wszelkiego zła?.

 Wieczór świętojański to również w tradycji,  święto pasterskie. W ramach wspomnień, znany gawędziarz kaszubski Józef Roszman prezentował jak to dawniej wyrabiano z drzewa pasterskie instrumenty ludowe, natomiast Wiesława Roszman-Selin pokazywała sposób plecenia wianków, którymi zazwyczaj w ten wieczór  przestrajano zwierzęta i ptactwo domowe wypasane na polach i łąkach. Ku uciesze widzów ogłoszono konkurs inscenizacyjny na najwierniejsze odtworzenie układania się krowy. Komisja przyznała pierwsze miejsce? Józefowi Roszmanowi.

Oprawę artystyczną ?Sobótki? stanowił zespół ?Bursztynki? z Mieroszyna. Publiczność została rozbawiona do zenitu występem  zespołu ?Talking Brothers? z utworami Modern Talking.

Podobno  w wierzeniach ludu kaszubskiego, w wieczór świętojański ?przekwita? woda. Toteż w bardzo uroczystym tonie, przy dźwiękach piosenek ?Tam gdzie Bałtyku? oraz ?Wiła wianki? w wykonaniu ?Bursztynek?, odbył się przemarsz korowodu z wiankami poszczególnych sołectw, które później z majestatem w świetle pochodni, puszczano na wody zatoki rękami pięknych ?Rusałek?  z Rzucewa.

Ognisko się paliło, muzyka rozbrzmiewała do późnych godzin nocnych?

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6163931291240022065]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

 


plakat_TB_offset_opis_www

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content