Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Mieszkańcy
  • Swarzewo: Festiwal Pieśni Kaszubskiej „Kaszebscze tóne nad Molim Morza”

Swarzewo: Festiwal Pieśni Kaszubskiej „Kaszebscze tóne nad Molim Morza”

XVIII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

?Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz??

Swarzewo?2017

Dnia 09 lipca 2017 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XVIII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH ?Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza?.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem ?Turystyczne Swarzewo? ze Swarzewa. Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff -dyrektor OKSiT. Koncerty zespołów prowadziła Wiesława Roszman-Selin ? OKSiT wraz ze swoją córeczką Helenką. Występy odbywały się w sprzyjającej pogodzie. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych była m.in.: Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej ? Królowej Polskiego Morza.. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne. Można było usłyszeć m.in. pieśni do słów: ?Anny Pomieczyńskiej czy Jerzego Łyska ? szefa artystycznego zespołu ?Nasze Strone? z Prusewa. Natomiast wśród melodii popularnością cieszyły się utwory muzyczne Teresy Mudlaff ? akordeonistki zespołu ?Sztrądowé ?ste? z Żelistrzewa.

Na estradzie zaprezentowało się sześć zespołów: ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Nasze Strone? z Prusewa, ?Sztrądowé ?ste? z Żelistrzewa, ?Kaszubianki? z Władysławowa, ?Redzanie? z Redy oraz gość specjalny imprezy chór ?Harmonia? z Wejherowa. W jego wykonaniu usłyszeć można było utwory patriotyczne, maryjne a także nostalgicznie ciągnące do lat młodości, typu: ?Piosenka nie da ci zapomnieć?? czy ?Jak za dawnych lat??.

W czasie trwania imprezy ze swoimi wyrobami obecni byli twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk ? hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke ? hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska ? malarka z Pucka, Malarka Szczygielska ? malarka z Mrzezina oraz Henryk Lessnau ? rogownik z Chałup.

Na pamiątkę ?swarzewskiego spotkania? każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz rzeźbę autorstwa Mirosława Niemczyka.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff, Wojciech Czerwiński i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix ?Bursztynowego Skowronka? za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi ?Kaszubianki? z Władysławowa.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

Więcej zdjęć na www.kaszuby24.pl

2017.swarzewo.koncert.plakat-650x898

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content