VIII ?Dzień Ziemniaka? w Celbowo ? 2015

Dnia 20 września 2015 roku (niedziela) na placu przy Wiejskim Klubie Kultury w Celbowie odbył się festyn pn. ?Dzień Ziemniaka?. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Koło Gospodyń Wiejskich i Wiejski Klub Kultury w Celbowie przy współpracy z Pomorsko-Mazurską Hodowlą Ziemniaka Oddział w Celbowie oraz Biurem Powiatowym Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pucku.

Celem imprezy była integracja społeczności lokalnych wokół  tradycji świętowania płodów rolnych. W tym przypadku ? ziemniaka, jako rośliny towarzyszącej nam codzienne, będącej źródłem nie tylko naszego pożywienia, ale i życia kulturowego.

Festyn cieszył dużym zainteresowaniem społeczeństwa. W spotkaniu uczestniczyły przede wszystkim przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu Ziemi Puckiej. Imprezę tę zaliczono  do cyklu tematycznych spotkań kulturalno-rekreacyjnych gospodyń wiejskich. W tym roku , oprócz miejscowych gospodyń, swoje delegacje wystawiło 10 kół:

Darzlubie, Łebcz, Żelistrzewo, Domatowo,  Gnieżdżewo, Leśniewo, Mieroszyno, Rekowo Górne, Smolno, Połchowo,

Wśród gości byli m.in.  Adam Zażembłowski ? Przewodniczacy Rady Powiatu Puckiego, Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk ? Z-ca Wójta Gminy Puck, Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck, Eugeniusz Szornak ? dyrektor P-MHZ O/Celbowo, proboszcz parafii Św. Faustyny w Pucku ks. Piotr Pastewski, który dokonał poświęcenia płodów rolnych.

Uroczystość rozpoczęła się ?paradą ziemniaczaną?, którą stanowili m.in: ciągniki ?Dzik Team? z Żelistrzewa, dzieci w strojach ?ziemniaka? występujący artyści, delegacje KGW. Orszak przywitała  konferansjer imprezy Wiesława Roszman-Sellin.

Oficjalnego powitania uczestników imprezy dokonali: Anna Detlaf (przewodnicząca miejscowego KGW) oraz Halina Pietruszkiewicz (sołtys  i gospodarz Wiejskiego Klubu Kultury w Celbowie).

Imprezie towarzyszyła wystawa ziemniaków. Miejscowa firma hodowli ziemniaka zaprezentowała  uprawiane odmiany ziemniaka.  Prezentacji wystawy dokonał Roman Kohnke ?specjalista ds. ziemniaka.

Na scenie zaprezentowali się  młodzi artyści z miejscowej Szkoły Podstawowej ? zespół wokalno-taneczny ?Domino?. Imprezie towarzyszyły występy zespołów regionalnych ?Nasze Stronë? z Prusewa oraz ?Bliza? z Chłapowa.

Występy artystyczne były przeplatane ciekawostkami o ziemniakach ? w wykonaniu konferansjera oraz konkursami ziemniaczanymi. Panie z Kół Gospodyń wiejskich przygotowały pokaz potraw z ziemniaka pn. ?Ziemniak nie tylko pieczony??. Wszystkie koła otrzymały jednakowe nagrody ufundowane przez ODR w Pucku.

W konkursie ?rzutu ziemniakami do celu? wygrała Maria Kepke (KGW Mieroszyno). Najdłuższą obierkę z ziemniaka wykroiła Danuta Funk (KGW Darzlubie). Dla najlepszego koła we wszystkich trzech konkursach organizatorzy ufundowali puchar. W tym roku najlepsze  okazały się panie z Mieroszyna.

Najlepsi uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów i sołectwo Celbowo. Atrakcją imprezy (zwłaszcza dla dzieci) było? szukanie ?stworka ziemniaczanego?. Szczęśliwym znalazcą okazała się Karolina Bojke wraz ze swoimi koleżankami. W nagrodę dziewczyny otrzymały? 300 kg ziemniaków ufundowanych przez Pomorsko-Mazurską Hodowlę Ziemniaka Oddział w Celbowie.

Uczestnicy festynu mieli możliwość skorzystania z degustacji przygotowanych potraw przez  koła gospodyń oraz ze stoisk z potrawami z ziemniaka miejscowego KGW.

Nie obyło się m.in. bez przejażdżek na bryczce, sprzęcie rolniczym oraz  zabaw w ?wesołym miasteczku?

Tradycyjnie imprezie towarzyszyły stoiska twórców ludowych. Tym razem uczestnicy festynu mieli okazję podziwiać twórczość: Marii Szczygielskiej? malarki z Mrzezina, oraz Henryka Lessnau ? rogownika z Chałup. Do godzin wieczornych trwała  zabawa ludowa na świeżym powietrzu. Do tańca przygrywał duet muzyczny: Janusz Szmyt i Artur Adas.

 Brunon Ceszke


[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6196963776103511665]2015.Dzień Ziemniaka

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content