Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Wizyta studyjna w na terenie Gminy Grue w Norwegii

Wizyta studyjna w na terenie Gminy Grue w Norwegii

W dniach od 11 do 14 sierpnia 2021 roku odbyła się wizyta studyjna w na terenie Gminy Grue w Norwegii, w której udział wzięli Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, zastępca wójta Piotr Neubauer oraz pani Wiktoria Gaffke z OKSiT Puck.

Re-wizyta delegacji norweskiej w składzie Wójt Gminy Grue pan Rune Grenberg, pani doradczyni Anita Saethre Goplen oraz dyrektor Muzeum Leśnych Finów pan Dag Raaberg, odbyła się w dniach  od 25 do 28 września 2021 roku. Goście mieli okazję zapoznać się z terenem Gminy Puck, obejrzeć Osadę Łowców Fok, wziąć udział w zawodach strażackich w Strzelnie oraz tradycyjnych wykopkach podczas Dnia Ziemniaka w Celbowie. Delegacja norweska obejrzała również ostatnio rozbudowany i unowocześniony Zespół Szkolno ? Przedszkolny w Łebczu, a także nową Remizę Strażacką w Swarzewie. W szczególności, goście z Norwegii zainteresowani byli Dziennym Domem Pobytu w Celbowie oraz rozwiązaniami w zakresie opieki nad seniorami, które zostaną tam wdrożone. Jak podkreślił Wójt zaprzyjaźnionej gminy pan Rune Grenberg, na ich terenie nie ma takiego domu i propozycja Gminy Puck dla seniorów warta jest z pewnością przyjrzenia się i zrealizowania również i w Gminie Grue.

Należy podkreślić, że podstawowym celem obu wizyt było wzajemne zapoznanie z lokalną kulturą, historią i tradycjami. W trakcie wizyty w Norwegii podpisana została również umowa o współpracy w zakresie przygotowania i złożenia wspólnego polsko ? norweskiego projektu dotyczącego punktów wspólnych i różnic w historii i kulturze Kaszubów oraz Leśnych Finów w gminie Puck w Polsce oraz w gminie Grue w Norwegii. Projekt może uzyskać wysokie tj. 85% dofinansowanie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 ? 2021. Kwestie związane z jego przygotowaniem i realizacją zostały omówione podczas obu spotkań i będą stanowiły podstawę dalszej, owocnej współpracy.

Obie wizyty zostały w 100% sfinansowane dzięki pozyskaniu przez Urząd Gminy Puck środków z Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 ? 2021.

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content