• Gmina
  • Wystawa lalek Elżbiety Sikora-Jędrzejewskiej w Galerii pod Lipami w Żelistrzewie

Wystawa lalek Elżbiety Sikora-Jędrzejewskiej w Galerii pod Lipami w Żelistrzewie

Zapraszamy Państwa do „Galerii pod lipami” (WDK Żelistrzewo, ul. Lipowa 17) na wystawę lalek Elżbiety Sikora-Jędrzejewskiej . Ekspozycję oglądać można do końca listopada 2021 roku.

Możliwość zwiedzania wystawy w:
– poniedziałki godz. 8-11:00 oraz 15-17:00
– wtorki godz. 8-11:00 oraz 18-20:00
– środy godz. 8-16:00
– czwartki godz. 8-11:00 oraz 15-16:00

 

O autorce…

Moja przygoda z teatrem lalkowym zaczęła się w maju 1969 roku w Krajniku Dolnym, woj. szczecińskie. Założyłam mój pierwszy Teatrzyk Lalkowy ,,Miś”. Najmłodszymi uczestniczkami teatrzyku były moje córeczki 7-letnia Jolanta i 6-letnia Renata. Sukcesów było wiele. Występy w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Panoramie Powiatu Chojna, zaprezentowanie województwa szczecińskiego na ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów w Toruniu, na deskach Teatru „Baj”.

Po przeprowadzce w Bieszczady do Moszczańca, stworzyłam teatrzyk ?Beskidek”, który reprezentował powiat krośnieński na Przeglądzie Teatrów Rzeszowie.

Po kolejnej przeprowadzce do województwa poznańskiego, do Huty k/Czarnkowa, założyłam Teatrzyk Lalkowy ?Pyrka”, który wygrywając kolejne etapy przeglądów wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie w Białymstoku, kilkakrotnie w Puławskich Spotkaniach Lalkarzy w Puławach oraz na festiwalu Teatrów Szkolnych w Kielcach, gdzie zdobył Brązową Jodłę”, występując podczas Gali Festiwalu. Wiele razy występował w amfiteatrze w Kadzielni, na Zamku w Poznaniu i okolicznych miastach…
-instruktorka teatru lalkowego- Elżbieta Sikora-Jędrzejewska

 

Wystawa Lalek Elżbiety Sikora-Jędrzejewskiej stanowi przykład działań artystycznych docelowo związanych z teatrem lalek. Ukazuje pracę lalkarza kreatora, przygotowującego mistrzowsko lalki do występu na scenie, aby inspirowały widza swoją ekspresją. Lalki są skierowane do dziecięcej widowni i przeznaczone dla dziecięcych aktorów animujących przedstawienia.
Bajkowy klimat, który budują, zachwyca. Pani Elżbieta Sikora-Jędrzejewska obchodzi swoje 50.lecie pracy twórczej, jubileusz rozciągnięty w czasie z przyczyn pandemicznych. Pierwsze wskazane artystyczne wyzwanie datuje na rok 1969 Jubilatka od dwudziestu już lat związana jest z działaniami na terenie Gminy Puck. W placówkach Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki animuje w zmieniających się miejscach i warunkach Teatrzyki Lalek. Pracuje z dziećmi ucząc je życia przez artystyczne doświadczenie….
Praca skomplikowana i trudna, ale owocna i wartościująca latami. Prezentacja dorobku lalkarskiego Elzbiety Sikora-Jędrzejewskiej pozwala nam uchwycić Jej warsztatowy kunszt, pomysłowość wykonania, niejednokrotnie uchwyconą prostotę przesłania, zawsze inspirującą do przemyśleń natury człowieczej egzystencji. Od dziecięcego zachwytu, po dojrzałą refleksje nad przemijaniem i koniecznością dokonywania wyborów.
-dr Jan P. Dettlaff- kurator wystawy Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck

 

 

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content