Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
 • Gmina
 • Mieszkańcy
 • [FOTO, VIDEO] XX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Puckiej ? Żelistrzewo 2015

[FOTO, VIDEO] XX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Puckiej ? Żelistrzewo 2015

Dnia 22 listopada 2015 roku w godz.14 ? 20 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Żelistrzewie odbył się  Jubileuszowy XX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Puckiej pod patronatem Wójta Gminy Puck. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy Biura Powiatowego Ośrodka  Doradztwa Rolniczego w Pucku i Rady Gminnej KGW w Pucku. Gospodarzem turnieju było  Koło Gospodyń Wiejskich w Żelistrzewie.

W turnieju wzięło udział siedemnaście  (6 osobowych) reprezentacji z następujących miejscowości:

Mieroszyno, Strzelno, Łebcz, Gnieżdżewo, Mrzezino, Władysławowo, Werblinia, Starzyno, Swarzewo, Lisewo, Darzlubie, Mechowo, Leśniewo, Domatowo, Smolno, Rekowo Górne, Rzucewo.

Wśród gości obecni byli m.in. Delegacja Gminy Strzelno ( z burmistrzem Ewarystem Matczakiem na czele), Jarosław Białk ? Starosta Pucki, Adam Zażembłowski ? Przewodniczący Rady Powiatu Puckiego, Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk ? V-ce Wójt Gminy Puck, Henryk Doering ? Wójt Gminy Krokowa, Kamil Pach ? V-ce Burmistrz Władysławowa, Zenon Bistram ? Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Artur Jabłoński ? twórca Radia Kaszëbë,     radni gminni i sołtysi z miejscowości startujących kół.

Otwarcia imprezy dokonał Jan Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Podkreślił jubileuszowy charakter spotkania. Z tej okazji ? dziękując za współpracę ? wręczył kwiaty Reginie Kwidzińskiej ? Przewodniczącej Rady Gminnej KGW. Imprezę prowadził Brunon Ceszke ? gł. Instruktor ds. kultury. Jako inicjator turniejowych zmagań z roku 1996 przybliżył historię potyczek kgw-owskich. Warte odnotowania jest fakt, iż w gminie Puck odbył się ?pierwszy turniej KGW w skali kraju. Było to w Łebczu, miejscowości, liczącej najliczniejsze koło (blisko 90 członkiń). Od samego początku gminne placówki kulturalne, współpracują w zakresie organizacji turniejów z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego (personalnie reprezentowanej ówcześnie przez Renate Redlin), oraz z miejscowymi kołami gospodyń, w których miejscowościach odbywają się imprezy. W pierwszym turnieju wystartowało pięć zespołów. W sumie na przestrzeni dwudziestu lat, udział wzięło dwadzieścia sześć. W tym 23 z gminy Puck, oraz z Władysławowa i dwa z gminy Krokowa.

Uroczystym momentem, było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy gminami Puck i Strzelno. Aktu dokonali T.Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck i Ewaryst Matczak ? Burmistrz Strzelna.

Oprawę artystyczną części historycznej turnieju stanowiły występy pań KGW z Mieroszyna i Władysławowa. W imieniu Rady Gminnej KGW,  Bogumiła Ceynowa-Kasprzyk wręczyła statuetkę okolicznościową Brunonowi Ceszke w podziękowaniu za inicjatywę organizacji turniejów. Dyplomy za aktywną działalność na niwie upowszechniania kultury w środowisku KGW z rąk Wójta Gminy T.Puszkarczuka oraz dyrektora OKSiT J. Dettlaffa otrzymały Anna Pomieczyńska i Regina Kwidzińska.

Przeprowadzono cztery konkursy. Jury w składzie: Piotr Hałuszczak (Prezes Pomorskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych), dr Danuta Dettlaff (historyk sztuki) i Joanna Dopke (kierownik Powiatowego Biura Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pucku) przyznało następujące nagrody

Konkurs: Produkt regionalny – pierogi

 1. Mechowo
 2. Strzelno
 3. Starzyno

Wystawa ?Z tego powodu rozpiera nas duma?

 1. Swarzewo
 2. Gnieżdżewo
 3. Mechowo

Piosenka kabaretowa ? inscenizacja ?Przez dziurkę do klucza?

 1. Gnieżdżewo
 2. Swarzewo
 3. Władysławowo

Moda ?suknia z papieru gazetowego?

 1. Rzucewo
 2. Gnieżdżewo
 3. Starzyno

Najciekawsza indywidualność artystyczna:

Maria Kołacz (KGW Gnieżdżewo)

Klasyfikacja zespołowa:

 1. Gnieżdżewo
 2. Swarzewo
 3. Starzyno
 4. Mechowo
 5. Strzelno
 6. Rzucewo

Konkursy były przeplatane muzyką kapeli ?Plesta? Józefa Roszmana. W tle na dużym ekranie, przewijał się pokaz multimedialny z pierwszego Turnieju KGW z roku 1996. Atmosfera wokół  zmagań konkursowych była bardzo emocjonująca. Poziom artystyczny  konkursów  przebiegał na zróżnicowanym poziomie. Wszelkie oczekiwania przerósł konkurs mody. Pomysły i umiejętności plastyczne kół były rewelacyjne. Suknie wykonane z papieru gazetowego w niczym nie przypominały? papieru ? co podkreślali jurorzy.

Trzy najlepsze zespoły w konkursach zostały wyróżnione pucharami. Sześć najlepszych kół w ogólnej punktacji zostały uhonorowane  pucharami Starosty Puckiego i nagrodami rzeczowymi Banku Credit Agricole O/w Pucku. Za uczestnictwo w turnieju wszystkie koła otrzymały  dodatkowe nagrody rzeczowe w formie paczek z upominkami dla każdej startującej kobiety wręczane przez sołtysów,  oraz dyplomy OKSiT w Gminie Puck. Zwycięski zespół otrzymał Puchar Grand Prix Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Nie obyło się bez nagród finansowych.  Dla swoich kół w gminie nagrody przeznaczyli Wójt Gminy Krokowa i Burmistrz Władysławowa. Wójt Gminy Puck wręczył sześciu najlepszym zespołom talony pieniężne (odpowiednio: 600 zł, 500 zł, 400 zł, 300 zł oraz 200 i 200 zł).

Wójt wręczył również okazałe puchary trzem najlepszym kołom w historii turniejów. Pierwsze miejsce zajęło Swarzewo, drugie Mieroszyno a trzecie Strzelno. Zespoły te, otrzymały dodatkowo nagrody Banku Spółdzielczego w Krokowej (odpowiednio: 400, 300 i 200 zł). Placówka ufundowała również nagrodę 100 zł dla macierzystego koła z gminy ? KGW Lisewo. Zwycięski zespół ? Gnieżdżewo, będzie reprezentowało powiat pucki na Turnieju Wojewódzkim. Indywidualność artystyczna otrzymała nagrodę Dyrektora OKSiT w Gminie Puck.

Zgodnie z tradycją,  turniej przebiegał w  biesiadnej atmosferze, przy bogato zastawionych stołach, wspólnych śpiewach i tańcach, które odbywały się zarówno w trakcie jak i po konkursach turniejowych. Goście ze Strzelna Kujawskiego nie ukrywali podziwu i satysfakcji z uczestnictwa w imprezie. Nie wykluczali zorganizowania podobnej imprezy w swoim regionie, jako formy integracji i aktywizacji wiejskiego środowiska kobiecego.

Podobnie jak w latach  poprzednich turniej KGW był  wspierany materialnie i finansowo przez licznych sponsorów:

 1. Wójt Gminy Puck
 2. Starosta Pucki
 3. Bank Spółdzielczy w Krokowej
 4. Bank Credit Agricole Oddział w Pucku
 5. Miejska Biblioteka Publiczna we Władysławowie
 6. Krokowskie Centrum Kultury
 7. Pomorska Izba Rolnicza
 8. Pomorski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
 9. Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 10. Sołectwa Gminy Puck
 11. Kwatera Agroturystyczna Elżbiety i Eugeniusza Radtke z Władysławowa
 12. Hurtownia Artykułów Budowlanych ARBUD Sławomir Piekielski  z Leśniewa
 1. Przetwórstwo- Wędzarnia  Ryb ?Laguna? z  Łebcza
 2. Przetwórstwo Rybne ?Jantar? w Zdradzie
 3. Hurtownia Wędlin AGMIĘS z Żelistrzewa
 4. Koła Gospodyń Wiejskich (ciasta)

Brunon Ceszke

 

 

 

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6220792739326513281]

2

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content