Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Mieszkańcy
  • Europejskie Dni Dziedzictwa w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok w Rzucewie w Gminie Puck 2015

Europejskie Dni Dziedzictwa w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok w Rzucewie w Gminie Puck 2015

W dniach 12 i 13 września, w Osadzie łowców Fok w Rzucewie zorganizowano kolejną imprezę  z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, pod przewodnim hasłem ?Utracone dziedzictwo?. Wydarzenie rozpoczęła oficjalnie Pani Danuta Król z Muzeum Archeologicznego  z Gdańska i Pan Jan Paweł Dettlaff, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck.
W dniu rozpoczęcia imprezy otwarto wystawę ?Rzucewo w starej fotografii?, której pomysłodawcą jest Pani Danuta Król. Zaprezentowano na niej zdjęcia z dawnego Rzucewa od lat 50-tych do 90-tych, pokazujące codzienne życie i troski, pracę w gospodarstwie rolnym, zamek oraz organizację pierwszych archeologicznych prac wykopaliskowych. Realizacja tego pomysłu była możliwa dzięki fotografiom dostarczonym do pomysłodawcy przez mieszkańców Rzucewa. Zwiedzano też ekspozycje muzealne czynne w Chacie Kaszubskiej p.t.: ?Rzucewo w epoce kamienia?,?Pradzieje Gminy Puck? i ?Narzędzia rybackie znad Zatoki Puckiej?.

Atrakcją imprezy był Trzeci Pomorski Turniej w rzucaniu oszczepem za pomocą miotacza, rozegrany w kategoriach dziecięcych, młodzieżowych i osób dorosłych. Turniej po zaciętym współzawodnictwie przyniósł zaskakujące wyniki. Zawody prowadził Pan Andrzej Wędzik z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, oddziału w Sopocie, który opowiadał też o obróbce krzemienia, drewna i skór przy pomocy krzemiennych narzędzi. Imprezie towarzyszyły stoiska
w których twórcy ludowi prezentowali malarstwo na szkle, drewnie, rzeźbę, wytwory rogarstwa i kowalstwa artystycznego. Jeśli ktoś narzekał na zdrowie to w zrekonstruowanej chacie szamana można było zasięgnąć porady u zielarza, zakupić naturalne medykamenty lub zaopatrzyć się w miód z przydomowej pasieki.

Europejskie Dni w Rzucewie uświetniły występy folklorystycznych zespołów regionalnych:Czarne Kapelusze i Bursztynki, można tez było delektować się domowymi wypiekami przygotowanymi przez Koło Gospodyń w Rzucewie .

Park Kulturowy w czasie dwudniowej imprezy odwiedziło blisko 800 gości pomimo zmiennej czasem niesprzyjającej spacerom aury. Wśród zwiedzających byli radni Gminy Puck, Dyrektorzy okolicznych placówek oświatowych, panie z okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich oraz jak zwykle licznie odwiedzający nas mieszkańcy Rzucewa.

Organizatorem imprezy byli:Wójt Gminy Puck, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Koło Gospodyń Wiejskich w Rzucewie.

Piotr Rumanowski

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6195039076315931297]

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA ? PARK KULTUROWY OSADA ŁOWCÓW FOK W RZUCEWIE  GMINA PUCK

12 ? 13 wrzesień 2015 rok Już po raz 23 w Polsce obchodzone są ustanowione przez Radę Europy, Europejskie Dni Dziedzictwa. Na terenie Parku Kulturowego w Rzucewie spotykamy się z tej okazji po raz 9.
Utracone dziedzictwo to temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa . Ma on przekonać, że strata dotyczy każdego z nas. W Rzucewie chcemy przypomnieć dawne krajobrazy, ludzi którzy już odeszli, ich codzienną pracę i radości. Wydobyte z rodzinnych albumów zdjęcia złożyły się na przygotowaną wystawę pt. ?Rzucewo w starej fotografii?. Przekazali je mieszkańcy Rzucewa i ludzie którzy tylko na chwilę, przejazdem odwiedzili to miejsce. Pokażemy wystawy, odbędzie się III Pomorski Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza. Nie zabraknie twórców ludowych i Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa. Zapraszamy zatem do Parku Kulturowego w Rzucewie w dniach 12 ? 13 września w godz. 9.oo ? 17.00. O szczegółowym programie obchodów poinformujemy na stronach: www.archeologia.pl; www.rzucewo.com; www.gmina.puck.pl ; www.oksitpuck.pl

Na zdjęciach przypominany dawne EDD w Rzucewie

zapr.Dni Dziedzictwa.Rzucewo.2015

rok 2014

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6059753278339185761]

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content