Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

DZÉŃ BRZADË – festyn wiejski w Werblini

Dnia 25 października 2016 roku w godz.14-19 w sali Szkoły Podstawowej w Werblini odbyła się kolejna, z cyklu tematycznych imprez KGW  pn.?Dzéń Brzadë-Sliwczi?.

Jej organizatorami byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Koło Gospodyń Wiejskich, Sołectwo oraz Szkoła Podstawowa w Werblini przy współpracy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Starzynie.

Celem imprezy było ukazanie walorów sadowniczych wsi, integrowanie społeczności lokalnych oraz popularyzowanie owoców jako źródła zdrowia, urody i witalności.

Spotkanie odbyło się w iście owocowym klimacie i biesiadnym nastroju. Cieszyło się  sporym zainteresowaniem społeczeństwa. Wśród obecnych byli m.in.:Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Regina Kwidzińska ? Przewodnicząca Rady Gminnej KGW, ks. Jan Plottke ? Proboszcz Parafii Starzyno.

Obecne były również przedstawicielki KGW: z Mieroszyna, Strzelna, Łebcza, Gnieżdżewa,  Władysławowa, Darzlubia, Starzyńskiego Dworu, Domatowa, Rekowa Górnego i Lisewa.

Gości powitała przewodnicząca KGW Werblinia Lucyna Roeske, która wspólnie z Wiesławą Roszman-Selin (OKSiT w Gminie Puck) prowadziła organizacyjnie imprezę.

Dzieci z miejscowej szkoły przedstawiły bardzo ciekawy program artystyczny promujący owoce i warzywa w życiu domowym pt. ?Kaszëbsczi Brzôd?.

Z wielkim aplauzem przyjęto występ dziecięcego zespołu kaszubskiego ??partylce? z Ugoszczy k/Bytowa. To, że kultura nie zna granic świadczył również występ? śląskiego Zespołu Śpiewaczego przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ?Rozśpiewana Tucznawa?. Biesiadny   klimat spotkania podtrzymywał zespół ?Amigo Band?, który  stanowił oprawę muzyczną imprezy.

Tradycyjnie zorganizowano konkursy dla kół gospodyń wiejskich. Komisję stanowiły panie z Dąbrowy Górniczej.

W konkursie plastycznym ?Wyczaruj ze śliwki? zwyciężyła Anna Łukowska (Strzelno), przed Barbarą Wyszecką (Łebcz) i Grażyną Wicka (Starzyński Dwór).

Jabłko najszybciej skonsumowała Małgorzata z Dąbrowy Górniczej. Nieco z wolniejszym skutkiem zakończyły konkurs Danuta Bizewska (Gnieżdżewo) i Dorota Dettlaff-Bałakier (Rekowo Górne). Kobiety z KGW prezentowały również swoje umiejętności wokalne. Zdaniem komisji najpiękniej ?piosenkę o owocach? zaśpiewała Mirosława Szczepańska (Darzlubie) wyprzedzając Barbarę Dettlaff (Strzelno) i Teresę Piekarską (Rekowo Górne).

Startujący w konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez OKSiT w Gminie Puck.

Uczestnicy imprezy mieli możliwość skorzystania z degustacji potraw owocowych przygotowanych do prezentacji  przez koła gospodyń. Panie z Lisewa przywiozły ?Żeberka ze śliwkami?, Rekowo Górne zrobiło ?kruche ciasto ze śliwkami?, Łebcz upiekł ?Rogaliki ze śliwką?, Starzyński Dwór wykonał ?Buchta ze śliwką?, Domatowo zaserwowało ?drożdżówkę ze śliwką? a Darzlubie ?jesienną surówkę?. Nie zabrakło także stoiska kulinarnego z produktami owocowymi.

Impreza ? jak każe KGW-owska tradycja ? nie obyła się bez tańców na parkiecie.

Brunon Ceszke

 

p1000858

p1000876

p1000879
dzen-brzade-zaproszenie_01
werblinia-brzad-plakat

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content