• Gmina
  • Mieszkańcy
  • Komunikat z IX festynu folklorystycznego ?Figle Gnieżdżewskich Gburów? w Gnieżdżewie

Komunikat z IX festynu folklorystycznego ?Figle Gnieżdżewskich Gburów? w Gnieżdżewie

42

Dnia 06 sierpnia 2016 roku o godz.16,00 w Gnieżdżewie odbył się IX festyn folklorystyczny pn.?Figle Gnieżdżewskich Gburów?. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck , Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, kabaret ?Belôk? i Ochotnicza Straż Pożarna w Gnieżdżewie.

Imprezę przeprowadzono nad nowo zmodernizowanym stawem wiejskim. Przy licznie zebranej publiczności, miejscowy zespół folklorystyczny przedstawił widowisko plenerowe ?Figle Gnieżdżewskich Gburów? na podstawie wybranych legend: ?Jak gniéżdżewsczi gb?rzë złé zwierză zabilë?, ?Jak gniéżdżewsczi b?la miôl trôwă z p?cczég? muru zgrëzc?, ?Jak gnieżdżewsczi gb?rzë sw?je nodżi mëlë?, ?Jak gnieżdżewsczé gb?rzë sledze ch?wale?, ukazanej w pierwszej książce kaszubskiej po pierwszej wojnie światowej (1920 rok) ?Figle Gnieżdżewskich Gburów? według Jana Patoka ? folklorysty ze Strzelna. Gości powitał Zbigniew Jagiellak ? sołtys wsi. Autorka scenariusza i reżyser widowiska Dorota Maschotta przedstawiła ?wprowadzenie? do inscenizacji. Widowisko każdorazowo kończy się skazaniem złowionego węgorza na śmierć, poprzez? utopienie w pobliskiej rzece Płutnica. Winowajca zdaniem ówczesnych gnieżdżewian pożarł wszystkie zakupione śledzie w stawie.

Po występie, ruszył orszak dookoła stawu z węgorzem osadzonym w beczce i orkiestrą dętą ze Strzelna, która jak zwykle nadawała ton emocjonalny uroczystości. ?Topienie węgorza? tradycyjnie odbyło się na oczach ludzi w basenie przed estradą.

Konferansjerkę imprezy prowadzili: Brunon Ceszke i Józef Roszman.

Wśród zaproszonych gości były delegacje KGW, Anna Pomieczyńska? Przewodnicząca Rady Gminy Puck, Regina Kwidzińska ? Przewodnicząca Rady Gminnej KGW i Adam Patock ? syn wspomnianego folklorysty.

W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta ze Strzelna, zespół wokalno-instrumentalny Koła Seniora w Gnieżdżewie i kaszubski zespół ?Levino? z Lęborka. W godzinach wieczornych publiczność miała okazję podziwiać Teatr Tańca ?Kwieciste Gwiazdy? z Ukrainy.

Tradycyjnie przeprowadzono konkursy okolicznościowe. Panie z KGW przygotowały potrawy rybne w ramach konkursu ?śledziowa fantazja?. Pierwsze miejsce zająła Ewa Lademann (Leśniewo), drugie Longina Jeka (Werblinia) a trzecie Maria Kepke (Mieroszyno). Nawiązując do widowiska nad stawem panie z KGW prześcigały się w biegu ?poplątanych nóg?. Najszybszą parą okazały się kobiety ze Starzyńskiego Dworu: Grażyna Wicka i Izabela Rompca wyprzedzając koleżanki z Domatowa: Emilię Steinke i Reginę Kansy oraz przedstawicielki Starzyna: Irenę Drzeżdżon i Magdę Tuszer.

Na stoiskach było ?dla każdego coś miłego?. Panie z KGW i Koła Seniora oferowały bogaty zestaw z ?kuchni kaszubskiej?. Można było podziwiać i nabyć dzieła twórców ludowych: Marii Szczygielskiej ? malarki z Mrzezina, Moniki Witkowskiej ? malarki z Pucka, Stefanii Jeszke ? hafciarki z Mieroszyna i Jana Drzedżona ? rogownika ze Starzyna. Nie obyło się bez ?Wesołego Miasteczka?

Zgodnie z tradycją na ? pomimo padającego deszczu – zakończenie odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu do późnych godzin nocnych.

Brunon Ceszke

Galeria zdjęć – zobacz


Zapr.2016.TopienieWęgorza

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content