Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.

Święto Chleba – Sławutowo 2017

Dnia 15 sierpnia 2017 roku o godz.14,00 przy Wiejskim Klubie Kultury w Sławutowie odbyło się ?Święto Chleba?.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.

Celem imprezy było kultywowanie tradycji związanych z pieczeniem chleba na kaszubskiej wsi w Gminie Puck. Z tej okazji na placu przy klubie kultury wybudowano w 2006 roku chlebowy piec przydomowy, który ma nie tylko przypominać dawne dzieje, ale i służyć mieszkańcom i turystom w bezpośrednim wypieku chleba jak za dawnych lat…

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem społeczeństwa, zwłaszcza turystów. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck, radni, sołtysi oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich działających w terenie. Szczególnie gościnnie została przyjęta przez konferansjera imprezy Brunona Ceszke? 50 osobowa delegacja turystów z Konina.

Uroczystość rozpoczęła się od? rytualnego włożenia ciasta chlebowego do pieca. Dokonały tego m.in. miejscowe gospodynie z sołtysową Małgorzatą Woźniak oraz ks. Piotr Pastewski ? proboszcz parafii pw. Św. Faustyny w Pucku. Ten ostatni odprawił uroczystą mszę św. dziękczynną, podczas której, z okazji Matki Boskiej Zielnej poświęcono zioła i płody rolne. Po eucharystii celebracji wyjmowania upieczonego chleba dostąpił Wójt Gminy Puck w asyście Brygidy Selke i Anny Wittstock. Wymienione osoby przy okazji opowiadały o ciekawostkach pieczenia swojskiego chleba. Nie zabrakło nostalgicznych wspomnień z lat młodości?

W części artystycznej wystąpiły zespoły: ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Kaszubianki? z Władysławowa oraz ?Manijôce? z Darzlubia.

Z okazji Matki Boskiej Zielnej odbył się konkurs wykonywania bukietów zielnych z kwiatów i ziela. Konkurs ten adresowany był do kobiet z KGW. Najpiękniejszy bukiet wykonała Ewa Lademann z Leśniewa. Przeprowadzono również mini edukacyjny kącik o ziołach pn. ?Zielną drogą ku zdrowiu?. Znawca zielarstwa Jacek Wojtukiewicz z Mrzezina dzielił się z publicznością wiedzą o niespożytych siłach zdrowotnych tkwiących w ziołach rosnących opodal naszych domostw. W konkursie, najlepszą znajomością ziół popisała się pani Elwira ? turystka z Konina. Zgodnie z tradycją imprezy, przeprowadzono pokaz tradycyjnego, ręcznego wyrobu masła. Po raz kolejny w szranki rywalizacji weszli: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck oraz ks. Fabian Tokarski ? proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy. Śmietana w nowych drewnianych konwiach w obu przypadkach błyskawicznie przeistoczyła się w dorodne, swojskie masło. Toteż zdaniem jurora ? Ireny Marzejon (KGW Rekowo Górne) ? obaj zawodnicy zasłużyli na? zwycięstwo. Po skończonych emocjach świeżutkim produktem posmarowano upieczony chleb, po czym nastąpiła degustacja dla uczestników imprezy. Mówiąc o maśle nie zapomniano o? krowie. Dużo dozy humoru towarzyszyło konkursowi pasterskiemu ?legnieni so krowe? (inscenizacja układania się krowy). Oprócz mężczyzn, nieoczekiwanym uczestnikiem konkursu była mała Agatka z Połczyna.

Jak przystało na Święto Chleba, na stoiskach nie obyło się bez chleba regionalnego. Ponadto, panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne tradycyjne jadła. Zielarz mrzeziński raczył uzdrowieńczymi cudeńkami a twórczynie ludowe Maria Szczygielska (malarka z Mrzezina) i Stefania Jeszke (hafciarka z Mieroszyna) kusiły pięknem swoich produktów.

Tradycyjnie, impreza zakończyła się zabawą ludową na świeżym powietrzu.

Brunon Ceszke

1.plakat. Świeto Chleba.17

 

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: