Żelistrzewo: XXV Otwarte Mistrzostwa w Szachach

Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę przed świętami w Żelistrzewie spotykają się miłośnicy szachów Powiatu Puckiego. Tym razem na starcie stanęło 48 zawodników z 14 miejscowości  rywalizując w XXV jubileuszowym turnieju. Otwarcia turnieju dokonał Wójt Gminy Puck – Tadeusz Puszkarczuk, który wraz z sołtysem wsi Żelistrzewo Szymonem Dettlaffem wręczyli najlepszym nagrody rzeczowe ufundowane przez wielu przyjaciół turnieju min. Gminę Puck,  POSM w Pucku , Sołectwo Żelistrzewo, Towarzystwo Szachowe Puck, zaprzyjaźnioną rodzinę miejscowych szachistów oraz sklep P. Sosnowskich. Tegoroczny turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim 15 min. na zawodnika tak jak wszystkie poprzednie 24 turnieje. Przyjaciele turnieju spisali się wyśmienicie dzięki czemu nikt z 48 zawodników nie wyszedł bez cennej nagrody rzeczowej. Najstarszym zawodnikiem turnieju był Pan J?zef Kolek z Pucka a najmłodszym Szczepan Gojke z Żelistrzewa , dzieliło ich  80 lat doświadczeń. Rozstrzygnięcia turnieju zapadły po sześciu rundach i tak: wśród kobiet bezkonkurencyjna była Agnieszka Czapp z Żelistrzewa przed Klaudią Sikora z Małej Piaśnicy i Martyna Klaus – mistrzynią miejscowego  gimnazjum, które w tym roku udanie zaprezentowało się w półfinałach wojewódzkich  zajmując  2 miejsce. Kolejne miejsca to : T. Klaus, M. Dettlaff, K. Pronin, M. Gojke, L. Szulc, H. Klaus, P. Jamrozik W. Ceynowa i D, Szulc. W kategorii mężczyzn ubiegłoroczny mistrz Łukasz Gajdamowicz nie dał odebrać sobie tytułu wyprzedzając Michała Gulcza z Karwi i Andrzeja Willę z Smolna. Kolejna lokatę zajął najlepszy zawodnik Żelistrzewa Marek Wikowski, następnie J. Pliński, S. Szczur, G. Wikowski, R. Elendt, W. Rohda, W. Wasilewski, A. Posański, R. Manicki, M. Ceynowa, J. Kolek, M. Dettlaff, P. Matejewski i W. Marzejon. W turnieju startuje również bardzo dużo młodych szachistów począwszy od 6-cio latków po klasy gimnazjalne i tak : zwyciężył Igor Kowalczyk z Karwi przed Janem Hammerl i Jakubem Kielich obaj reprezentanci miejscowego gimnazjum. Kolejne lokaty to : O. Matejewski, I. Grubba, R. Bizewski, J. Rohda, B. Sosnowski, B. Cejnowa, M. Gojke, Sz. Lessnau, I. Kowalczyk, F. Rogowski (7 lat), M. Baranowski, A. Wikowski (7 lat), F. Czapp, (7 lat), A. Bizewski, Sz. Gojke (6 lat) i B. Grzywacz. Nad przebiegiem turnieju czuwali Ryszard Sitkiewicz  opiekun miejscowego koła szachowego i działacz sportowy z  Żelistrzewa – Stefan Rathnau .

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content