Zeszyty Gminy Puck z Kronika Szkolna z lat 1860-1920 ze Swarzewa

Zeszyty Gminy Puck pozwalają nam odkrywać wciąż nowe warstwy historycznej wiedzy o naszej ziemi, utajone we mgle przeszłości? Są to jednak istotne fakty, zdarzenia, miejsca czy wybitne, a do tej pory nieznane, jak również osobowości wyjątkowe odciskające wciąż na naszej codzienności swoje znaki działania.
Tym razem, w 10 numerze Zeszytów Gminy Puck, zostaje przedstawiony fragment historii małej szkoły, ale o szczególnym charakterze i znaczeniu dziejowym dla regionu. Zachowała się kronika szkolna ze Swarzewa z lat 1860 do 1920, jedyna znana na naszym terenie, kolekcjonerskim zainteresowaniem wyciągnięta na światło dzienne. Dla większości tajemnicza, bo pisana ręcznie, po niemiecku, trudnym do odczytania ?gotykiem?. Dzięki tłumaczeniu, odsłania się przed nami perspektywa historii tworzenia i budowania nowej szkoły, rytm roku szkolnego, czy też systematyczna indokrynacja kaszubskich uczniów rytmem świętowania urodzin cesarskich, zwycięstw niemieckiego oręża, a także przy okazji kawałek wiejskiego życia, czasami bardzo pogmatwanego. Zapisy kronikarskie, już po polsku, były kontynuowane do roku 1953. Edycję kroniki kończymy w Zeszytach najważniejszym momentem dla nas w dziejach Pomorza po odzyskaniu niepodległości, krótką notatką o zaślubinach Polski z Morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera w Pucku, 10 lutego 1920 roku.
Warto się z tą kroniką zapoznać. To nasza historia?

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content