Złoża polihalitu szansą na rozwój i pracę

Od 2015 roku prowadzone badania przez KGHM Polska Miedź ujawniły, że w powiecie puckim znajdują się jedne z największych w Polsce zasoby soli kamiennej i soli potasowo-magnezowych. Z analiz Polskiego Instytutu Geologicznego wynika, że zasoby soli potasowo-magnezowej w kraju to około 686 milionów ton, z czym większość z nich zlokalizowana jest w rejonie Mieroszyna.

Te badania potwierdziły istnienie pod gminą Puck bogatych zasobów soli potasowo-magnezowych, oszacowanych na ponad 597 milionów ton. Złoża te, leżące na głębokości między 700 a 1000 metrów, rozciągają się wokół miejscowości takich jak Chłapowo, Zdrada, Swarzewo, i przede wszystkim Mieroszyno, co czyni gminę Puck potencjalnym kluczowym obszarem dla gospodarki narodowej.

Znaleziska te są ważne nie tylko z perspektywy ekonomicznej, ale i ekologicznej. Polihalit, który jest głównym minerałem tych złóż, stanowi cenny nawóz rolniczy, charakteryzujący się łatwością rozpuszczalności i szybkim przyswajaniem przez rośliny, co może przyczynić się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

Rozbudowa kopalni umożliwi Polsce zmniejszenie zależności od importu oraz rozpoczęcie eksportu, biorąc pod uwagę globalne zapotrzebowanie na ten surowiec. Prognozuje się, że zasoby te mogą umożliwić produkcję na poziomie 2,5 miliona ton rocznie przez okres około 25 lat.

W związku z tym będą trwały prace przygotowawcze i wnoszone pod obrady rady gminy stosowne uchwały związane z tym procesem. Ale czas, tak jak dzisiaj tutaj powiedziano, uruchomienia kopalni to prawdopodobnie 2035 rok. Także perspektywa czasowa jest długa, ale też wymagająca jeżeli chodzi o działania administracyjne, planistyczne, z ochroną środowiska i z tym wszystkim, co się wiąże zrealizacją takiego przedsięwzięcia. – informuje Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk

Co to znaczy dla nas?

Oczekuje się, że nowo odkryta kopalnia soli potasowej będzie funkcjonować przez około 25 lat, z możliwością wydobycia 2,5 miliona ton soli rocznie.

Szacuje się, że projekt ten stworzy około 3,5 tysiąca bezpośrednich miejsc pracy oraz dodatkowe 2 tysiące w sektorach pośrednich. Dla gminy Puck i jej mieszkańców oznacza to bezprecedensowy rozwój, ale również stawia przed nimi wyzwania związane z ochroną środowiska i zachowaniem charakteru regionu.

Projekt będzie wymagał rozbudowy infrastruktury lokalnej, w tym dróg i sieci kolejowej, co może zwiększyć dostępność i atrakcyjność regionu. Miejscowi samorządowcy i mieszkańcy mają nadzieję, że inwestycja przyczyni się także do rozwoju usług dodatkowych, takich jak edukacja, zdrowie i turystyka.

Pomimo oczywistych korzyści, projekt wzbudza również obawy, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska i wpływu na turystykę. Lokalne władze i mieszkańcy wyrażają niepokój dotyczący możliwego negatywnego wpływu kopalni na krajobraz i środowisko naturalne regionu. KGHM podkreśla jednak, że planowane są prace koncepcyjne mające na celu wybór lokalizacji minimalizującej uciążliwości dla środowiska i mieszkańców.