Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.

Zmiany w Programie czyste Powietrze

Od 14 czerwca dotacje w programie Czyste Powietrze będą dostępne tylko dla pomp ciepła znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Warunkiem uzyskania dotacji będzie także przeprowadzenie audytu energetycznego. W lutym tego roku zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zdecydował o zmianach w programie antysmogowym „Czyste Powietrze”. Jedną z nich jest to, że dofinansowanie do pomp ciepła będzie udzielane wyłącznie na urządzenia z listy ZUM, którą prowadzi Instytut Ochrony Środowiska.

Zmiany w programie obowiązują od 22 kwietnia, ale dla pomp ciepła wprowadzono okres przejściowy do 13 czerwca na uzupełnienie dokumentacji i badań.

NFOŚiGW wyjaśnia, że od 14 czerwca pompy ciepła będą kwalifikowane do dotacji tylko, jeśli ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na listę ZUM. Na liście znajdą się tylko urządzenia z badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium w UE lub EFTA.

Firmy, które jeszcze nie mają akredytowanych badań, mogą od 14 czerwca zgłaszać wnioski o czasowy wpis na listę ZUM, jeśli posiadają europejski znak jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. Będą one mogły pozostać na liście do końca 2024 roku. Od 2025 roku na liście ZUM będą tylko te pompy ciepła, które mają pełne badania z akredytowanego laboratorium w UE lub EFTA.

Oprócz pomp ciepła, obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy także kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet o podwyższonym standardzie, ale dla tych urządzeń nie są wymagane nowe dokumenty.

Kolejnym wymogiem dla uzyskania dotacji na pompę ciepła jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który określi właściwe źródło ciepła dla budynku. NFOŚiGW oferuje dofinansowanie do audytu energetycznego do 1,2 tys. zł, pokrywając do 100% kosztów kwalifikowanych.

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: