XXVII Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Gminie Puck

Gmina Puck w sposób zorganizowany przystąpiła do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 1998. Od tego czasu co roku w wielu miejscowościach rozbrzmiewa echo ludzkich serc poprzez dzielenie się swoją „cegiełką” na rzecz niesienia pomocy innym. W tym roku zanotowano rekordową liczbę zebranych złotówek – 66.448 !  Bezwzględny rekord sołecki ustanowiono w Połczynie. Tutejsi wolontariusze otworzyli pięć puszek na łączną kwotę 16.662,62 zł ! Ich koleżanki i koledzy z Leśniewa zebrali również niespotykaną dotąd kwotę – 8.942,17 zł. Podobnie było w Swarzewie – 5.842,04 zł czy w Mechowie – 5.678,48 zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była okazją do integracyjnych imprez kulturalnych. Zorganizowano je : w Połczynie, Leśniewie, Swarzewie, Mechowie, Połchowie, Darzlubiu i Osłoninie. Ponadto skarbonki z serduszkiem pojawiły się: w Sławutowie, Mrzezinie, Starzynie, Łebczu, Rekowie Górnym, Strzelnie, Żelistrzewie, Domatówku i Mieroszynie.

Muzyczny ton orkiestry roznosił się dzięki takim zespołom jak: „Bursztynki” z Mieroszyna, „Klucze” z Osłonina, „Atlantic” i „Bolero” z Darzlubia. W Swarzewie usłyszeć można było akordeonowe dźwięki Tadeusza Korthalsa i harmonijkę ustną Łukasza Kobielli. W Połchowie podziwiano talent młodych instrumentalistów wygrywających kolędy. W Mechowie do łez rozbawiał publiczność kabaret kaszubski „Pùrtcë”. Serca zebranych publiczności rosły, kiedy na scenach pojawiały się dzieci z miejscowych szkół podstawowych.

Emocjonująco przebiegały licytacje. W Połczynie można było wygrać… asystenturę Wójta Gminy Puck przy jednym dniu jego pracy czy pilarkę „Stihl”. W Leśniewie licytowano vouchera na występ Patrycji Markowskiej w Ergo Arenie czy drzewo opałowe. W Darzlubiu wygrywano wizytę u fryzjera czy zabawę na „kulach powietrznych”. W Mechowie m.in. jazdę konną w Zdradzie. W Połczynie wygrano tort za 400 zł a w Darzlubiu sękacza za 300 zł. W Leśniewie i Połchowie licytowano obrazy rodzimych twórców: Bożeny Kwiatkowskiej, Bernadety Albeckiej, Marii Szczygielskiej i Iwony Fołty. Jak ciepłe bułeczki schodziły również „skrzaty” Agnieszki Szymańskiej – klubowej z Domatówka, która przekazała swoje dzieła na aukcję WOŚP do Leśniewa, Mechowa, Połczyna i Darzlubia. Z niektórych imprez można było wyjść z… pomalowaną twarzą. Z każdej… nakarmiony i uduchowiony. Wszak kawiarenek i wszelkich emocji artystycznych i rozrywkowych nigdzie nie brakowało. Najważniejsze – jak mówi Jurek Owsiak – aby być razem, aby czuć potrzebę dzielenia się z drugim człowiekiem…

Warto wspomnieć, iż od roku 1998 mieszkańcy Gminy Puck w tym „miliardowym torcie” WOŚP mają swój udział w postaci  711.435 zł ! W tym samo Połczyno 75.829 zł !

Brunon Ceszke

GALERIA FOTO