60 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Mieroszynie

Jubileusz z ?zimą? w tle?

Seria jubileuszy kół gospodyń wiejskich trwa. Z małym opóźnieniem swoją 60.letnią historię świętowały gospodynie z Mieroszyna. Uroczystość odbyła się na tle ?zimowych klimatów?. Chociaż za oknem  powiewało wiosną, sala wystrojem przebijała urokami zimy. Choć na parę godzin uczestnicy imprezy mieli okazję mentalnie przenieść się świat przepięknych widoków, w sferę wyobraźni, wspomnień i radosnych uniesień z lat młodości. W ?zimowym klimacie? przedstawicielki jubilatek Maria Kepke (przewodnicząca) i Wioleta Witkowska (sekretarz) przyjmowały od zaproszonych gości gratulacje, życzenia, kwiaty i prezenty. W imieniu Wójta Gminy Puck serdeczności skierowała Magdalena Wanserska (skarbnik) i Piotr Neubauer (Z-ca Wójta). Starostę Powiatu Puckiego reprezentowała Anna Wojtunik (V-ce Przewodnicząca Rady Powiatu). W imieniu Burmistrza Władysławowa życzenia składał Kamil Pach. Słowa podziękowania za współpracę z najlepszymi życzeniami dla jubilatek skierowali również: dr Jan Dettlaff (Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck), Regina Kwidzińska (Przewodnicząca Rady Gminnej KGW), Iwona Fołta-Wielińska (b. dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pucku), Józef Białk (radny Gminy Puck), Wojciech Parchem (sołtys Mieroszyna), Barbara Cybula (dyrektor Szkoły Podstawowej) i delegacja OSP Mieroszyno z Jarosławem Dettlaffem ? prezesem strażaków ? na czele.

Z okazji jubileuszu odbyła się prezentacja mulimedialna przedstawiająca wyrywki historyczne koła. Widniały na niej stare legitymacje członkowskie, zdjęcia z dawnych i nowszych dziejów. Zobaczyć można było twarze kobiet, które kierowały kołem na przestrzeni 60 lat. Jak wynika z dokumentów, KGW Mieroszyno powstało w 1959 roku za sprawę pani Marii Kokoszkiewicz ? ówczesnej kierowniczki szkoły. Kobiety szybko podchwyciły inicjatywę. Głównym zadaniem w tym czasie była hodowla drobiu. Rozprowadzano kurczęta, kaczki i gęsi oraz paszę. Kobiety, które kupowały największa ilość drobiu, otrzymywały w nagrodę poidła dla drobiu. Za sprawą licznych wieczorków i zabaw tanecznych, zaczęło kwitnąć w Mieroszynie życie kulturalne. Przy szklance kawy i ciastku, panie planowały kolejne przedsięwzięcia dla poprawy swojego życia i całej społeczności wiejskiej. Organizowano różnorodne kursy kroju i szycia oraz kulinarne. Zdobywały wiedzę z zakresu upiększania obejść domowych, uprawiania ogródków przydomowych jak i wystroju mieszkania. Wśród poczynań kobiet były ?czyny społeczne?. Jednoczyły do wspólnej pracy, wspólnie z mężczyznami. Jak przyznaje przewodnicząca, do dzisiaj można zobaczyć w Mieroszynie efekty tych prac. Współcześnie panie z Mieroszyna mogą się pochwalić, iż każdego roku, jako jedno z nielicznych kół od początku (1996 rok) uczestniczą w turniejach kół gospodyń wiejskich. Mało, w 2005 roku w Morzeszczynie były pierwszymi triumfatorkami Wojewódzkiego Turnieju KGW. Rok później gościły wszystkie najlepsze koła z województwa u siebie. Podczas jubileuszowego 10.tego  turnieju KGW Ziemi Puckiej otrzymały pierwszą nagrodę w rankingu za dotychczasowe osiągnięcia. Dziesięć lat później, za 20 lat startów zostały sklasyfikowane na drugim miejscu. Poczet przewodniczących koła stanowiły: Maria Kokoszkiewicz, Agnieszka Kepke, Teresa Labuda, Anna Miłosz, Regina Janecka i Maria Kepke.

Zimowy nastrój imprezy ? poprzez śpiewane kolędy- dostroił miejscowy zespół folklorystyczny ?Bursztynki?. Jak podkreślił prowadzący uroczystość Brunon Ceszke, zespół ten powstał 19 lat temu na bazie członkiń  koła gospodyń.

Jak zawsze nie zabrakło emocji konkursowych, tym razem związanych z zimą.

Quiz wiedzy o zimie wygrała Ewelina Ellwart ze Swarzewa. Do ?bałwana? najcelniej ?śnieżkami? rzucała Julia Albecka z Domatowa. Skarpety najzręczniej cerowała Agnieszka Krzebietke z Połchowa.

Święto KGW Mieroszyno zakończyło się w biesiadnym nastroju. Nie obyło się bez obiadu i suto zastawionych stołach. Jubilatkom kilkakrotnie zaśpiewano ?sto lat?. Wspólne śpiewy i tańce trwały do późnych godzin wieczornych. Wesoły i radosny ton biesiady ? jak zwykle ? tworzył zespół ?Ale Babki? czyli znakomity duet kaszubski Jolanta Fiszer i Teresa Mudlaff

Brunon Ceszke

GALERIA FOTO