Search
Close this search box.

Gminę Puck odwiedziła ekipa z telewizji Gdańsk

Gminę Puck odwiedziła ekipa z telewizji Gdańsk. Nakręcono materiał do Programu Forum Gospodarcze o ścieżkach rowerowych. >>> zobacz materiał <<< [mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6203621279192379009]

Poczytaj o naszych ścieżkach rowerowych:

Wszystkich rowerzystów zapraszamy na przejażdżki rowerowe szlakami może surowymi, ale niezwykle urokliwymi. Polecamy znakowaną trasę z Mechowa do Jastrzębiej Góry i ścieżkę rowerową nadmorską, utwardzoną, z Pucka przez Swarzewo do Władysławowa i Helu.

  • Trasa rowerowa Szarych Mnichów: Mechowo ? Jastrzębia Góra (oznakowana). Szlak rozwidla się w Puszczy Darzlubskiej za Mechowem w kierunku Starzyna i Starzyńskiego Dworu, a łączy się w Radoszewie i dalej wiedzie przez Parszkowo, Kaczyniec, Czarny Młyn do Jastrzębiej Góry. Warto zobaczyć: Cenne zabytki pocysterskie Mechowa, Starzyna i Starzyńskiego Dworu, a także Rezerwat Przyrody Bielawskie Błota.
  • Aleja Lipowa.Rzucewo..fot.P.WiderskiTrasa rowerowa Mechowo ?  Wejherowo (oznakowana). Kontynuacja szlaku Szarych Mnichów. Spina nadmorską, letniskową Jastrzębią Górę z Wejherowem. Prowadzi przez Puszczę Darzlubska, Rezerwat Przyrody Darzlubskie Buki,  leśniczówki Sikorzyno i Muzę do Wejherowa i jego pasyjnej Kalwarii.
  • Ścieżka rowerowa łącząca Puck ze SwarzewemWładysławowem i Helem, poprowadzona klimatycznie, długimi odcinkami nad Zatoką Pucką
  • Aleja Lipowa, wielowiekowa, z częściowo zachowanym czterorzędowym układem łącząca Rzucewo z Osłoninem. Interesujący starodrzew. Tradycja wiąże ją z osobą króla Jana III Sobieskiego, właściciela majątków Rzucewa i Osłonina z czasów starostowania w Pucku.Ścieżka rowerowa na trasie linii kolejowej Swarzewo ?Krokowa

 

Turystyka i rekreacja. Nadmorska turystyka rowerowa, piesza to szansa na przedłużenie sezonu o jesienną i wiosenną ofertę weekendową.

  • Szlak Nad Zatoką Pucką, żółty, 12 kmz Pucka do Władysławowa. Prowadzi Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym. Zanim opuścimy urokliwy Puck, zadumajmy się w gotyckiej farze z jej perełką, kaplicą Wejherów i Ukrzyżowaniem Hermana Hana. Muzeum Ziemi Puckiej proponuje nam ekspozycję etnograficzną i historyczną. Tu słowiańskie początki tradycji morskich z VI/VII w. ilustrują eksponaty pozyskane z podwodnego stanowiska archeologicznego na dnie Zatoki Puckiej. Mijając Płutnicę, zatrzymajmy się przy Kaczym Winklu, punkcie widokowym, rozciąga się przed nami wspaniała panorama na zakole zatoki i pucki klif z majestatyczną bryłą kościoła. Jesienią i wiosną spotkamy tu stada wędrownego wodnego ptactwa. W pobliskim Swarzewie gotycka, cudowna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Królowa Polskiego Morza czeka na pątników. Dla miłośników natury niezapomnianych wrażeń dostarczą krajobrazy, naturalna roślinność nadmorska i ?Zatoka Pucka.
  • Szlak Krawędzią Kępy Puckiej, niebieski, z Pucka do Wejherowa, 33 km, przez Rzucewo, Osłonino, Rekowo, w Puszczę Darzlubską, aż do słynnej Kalwarii Wejherowskiej. Bardzo urozmaicona trasa wiodąca drogami gminnymi aleja lipowaileśnymi. Na trasie klika atrakcyjnych parkingów leśnych i wyznaczonych miejsc biwakowania. Będąc w Rzucewie, prócz pałacu Belowów zobaczmy Park archeologiczny prehistorycznych łowców fok. Z Rzucewa do Osłonina idziemy majestatyczną kilkusetletnią aleją lipową, miejscami jeszcze czterorzędową, pamiętającą czasy króla Jana III Sobieskiego. Walory przyrodnicze stanowią nadmorskie krajobrazy, rezerwat ptactwa wodnego ?Beka? pod Osłoninem, u ujścia Redy, kompleks leśny Puszczy Darzlubskiej. Zabytki na tej trasie to funkcjonujące w strukturach lokalnych zabudowania folwarkówz pałacami i rządcówkami, bardzo interesujący typ domu pomorskiego, murowanego z czerwonej cegły z pocz. XX w. coraz częściej zatracający oryginalny wygląd oraz ?odchodzące w niebyt? w szybkim tempie szachulcowe domostwa z poł. XIX w. No i oczywiście lokalny koloryt małomiasteczkowy Pucka oraz magnackie Wejherowo z barokowym układem pielgrzymim.
  • Szlak Grot Mechowskich, czarny, z Pucka do Krokowej, 30 km, zapewnia marsz przez najpiękniejsze kaszubskie tereny, wieś Mechowo i Puszczę Darzlubską, obok jeziora Dobrego, do Krokowej. Leśne drogi wiodą obok rezerwatu Darzlubskie Buki, głazów narzutowych takich jak ?Boża stópka?, ?Wielki Kamień?. Fenomenem na skalę Niżu Europejskiego są polodowcowe Groty Mechowskie. Niepospolitym dziełem architektury jest szachulcowy kościółek wiejski w Mechowie, wzniesiony z fundacji cysterskiej w poł. XVIII w. ? to kwintesencja kultury kaszubskiej wyrosłej z barokowego pnia uniwersalizmu Kościoła powszechnego. Refleksja nad Europą Ojczyzn tutaj zasadza się na doznaniu zakorzenienia zarówno w tradycji lokalnej jak i na dziedzictwie cywilizacji europejskiej.

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: