22 października w rzucewskim Parku przedstawiono dwa wykłady o dawnych cmentarzyskach na Ziemi Puckiej i sposobach badania kości ludzkich odkrywanych w czasie badań wykopaliskowych.
W pierwszym wykładzie przedstawiono dawne obrządki pogrzebowe i związane z nim rodzaje grobów. Od płaskich grobów szkieletowych z Rzucewa z epoki kamienia, kurhanów z epoki brązu z Mieroszyna , grobów skrzynkowych i popielnic ze Smolna , Strzelna Radoszewa oraz grobu szkieletowego z Gnieżdżewa datowanego na I ? II w n.e..
Drugi wykład poświecony był badaniom ludzkich kości i pracy antropologa. Dowiedzieliśmy się jakie informacje ?odczytać? można z odkrywanych kości czyli wiek, płeć , wzrost ,dietę dawnych ludzi oraz charakter wykonywanej przez nich pracy. Szczegółowo omówiono jak prze wieki zmieniali się Gdańszczanie i mieszkańcy Pomorza.
Wykłady przygotowały Panie z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku , antropolog ? dr Aleksandra Pudło i archeolog ? Danuta Król.
O organizacje spotkania zadbali jak zwykle pracownicy Parku i Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck – Panowie Piotr Rumanowski i Krzysztof Garstkowiak.
Wykładów wysłuchało spore grono uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku Archidiecezji Gdańskiej wraz z jego Rektorem ks. dr. hab. Zdzisławem Kropidłowskim.
Wśród gości były też Panie z Uniwersytetu Każdego Wieku działającego na terenie Gminy Puck oraz Pan Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr Jan Paweł Dettlaff.
[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6209132684522596321]
Otwiera się w nowym oknie