O turystyce sportowej w gminie Gniewino z Mariolą Kwaśniewską, prezesem Zarządu Centrum Sportowo-Konferencyjnego Gniewino rozmawia Barbara Mudlaff
– Turystyka sportowa rozkwita i jako gałąź szybko rozwija się w branży. Gniewino w swojej wizji stawia na sport, o czym świadczy infrastruktura i nastawienie na eventy rekreacyjno-sportowe. Jak wpływa turystyka sportowa na rynek turystyczny w Gniewinie?
– Sport profesjonalny i amatorski, rekreacja i wreszcie aktywny tryb życia typu coraz bardziej zyskują na popularności nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Trend ten obserwujemy od kilku już lat, świadczy o tym coraz większa ilość osób uprawiających sport, stawiających na samodoskonalenie siebie. Gniewino inwestując w ten segment rynku turystycznego, stworzyło unikalną ofertę w skali regionu, docenianą nie tylko przez Polaków, ale również przez gości zagranicznych. W ten sposób nasza gmina odróżnia się od innych ośrodków pasa nadmorskiego. Naszym odbiorcą nie jest gość sezonowy, przybywający nad morze latem w celu wypoczynku na plaży, ale turysta szukający aktywnych form relaksu, bez względu na pogodę czy porę roku. Latem i zimą Hotel Mistral Sport**** gości głównie profesjonalne grupy sportowe. Jesienią i wiosną koncentrujemy się na grupach konferencyjnych chętnie sięgających po rekreację i sport jako formę integracji i team-buildingu. Odwiedzający nas w ciągu roku gość indywidualny, to z kolei odbiorca poszukujący usług spa, wellness i fitness.
Gmina Gniewino stawia na sport poprzez rozbudowaną infrastrukturę sportową: stadion, halę, przystanie, ścieżki rowerowe, ścieżki Nordic WalkingGmina Gniewino stawia na sport poprzez rozbudowaną infrastrukturę sportową: stadion, halę, przystanie, ścieżki rowerowe, ścieżki Nordic Walking
– Jakich widowisk sportowych mogą spodziewać się kibice w nadchodzącym roku, a jakie aktywności sportowe dla mieszkańców i przyjezdnych planują Państwo?
– W przyszłym roku będą się w Polsce odbywać mistrzostwa Europy 2017 U-21. Wiemy, że cztery drużyny będą grały w naszym regionie. Gmina Gniewino ubiega się o to, żeby być bazą dla jednej z drużyn podczas tego wydarzenia. Liczymy na powtórzenie sukcesu Euro 2012, który do tej pory odczuwamy. Centrum Sportowo-Konferencyjne Gniewino gości co roku sportowców z różnych dziedzin sportu (piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, drużyny pływackie, lekkoatleci), zarówno z Polski, jak i Skandynawii, Cypru, Grecji, Serbii, Ukrainy, Rumunii, a także z Bliskiego Wschodu. Promujemy też aktywnie sport i rekreację poprzez włączanie się w organizację takich wydarzeń sportowych, jak np. szosowy wyścig rowerowy Cyklo Gniewino. W marcu 2017 r. na terenie naszej gminy odbędzie się duża impreza Triathlon Energy. To impreza na ponad 600 osób, odbywająca się jednocześnie nad J. Żarnowieckim, oraz na terenie gmin Gniewino i Krokowa. Poza tym jesteśmy też zainteresowani imprezą MUD MAX, jest to bieg typu ?trial?, który odbywał się już w Gniewinie wiosną 2016. Jeżeli chodzi o ofertę dla mieszkańców w zakresie sportowo-turystycznym, w wakacje już od trzech lat odbywa się akcja pod hasłem ?Sportowe soboty?, bezpłatna, zachęcająca mieszkańców i turystów do uprawiania sportu i zabawy na świeżym powietrzu. Zajęcia sportowo-rekreacyjne organizują też sołectwa, przyjeżdżają do nich animatorzy sportu. Dzieci uprawiają piłkę nożną, z kolei dla pań jest zumba fitness, sama korzystam z takich zajęć. W kalendarzu imprez znajdzie się tradycyjnie Majówka, Dni Gminy Gniewino, czy też najbliższe ? (organizowane 3 grudnia) Mikołajki. W naszej gminie rozwijają się też amatorskie grupy taneczne, pływackie – również w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowy Gniewuś. Staramy się więc od najmłodszych lat zaszczepiać w naszych mieszkańcach bakcyla sportowego.
– W jaki sposób gmina Gniewino przyciąga do siebie turystów?
– Latem gmina Gniewino to doskonała propozycja dla turystów indywidualnych odwiedzających miejscowości pasa nadmorskiego, do których docieramy poprzez promocję w mediach i tworzenie ofert maksymalnie dostosowanych do potrzeb naszych odbiorców. Dzięki temu gmina Gniewino stała się aktywną alternatywą dla wypoczynku na plaży. Zwłaszcza przy mniej stabilnej pogodzie, gdy goście oddalają się od morza, szukając atrakcji innego typu, wówczas chętnie odwiedzają Kompleks Turystyczno-Rekreacyjny ?Kaszubskie Oko? z wieżą widokową, a także przystanie na jeziorze Żarnowieckim. W tym czasie w Hotelu Mistral Sport**** goszczą wspomniane przeze mnie grupy sportowe. Jednak trzeba pamiętać, że gmina Gniewino dzięki swojej infrastrukturze, kieruje swą ofertę nie tylko do turystów typowo sezonowych. Koniec lata nie oznacza u nas zamierania ruchu turystycznego, jest to bowiem czas sprzedaży turystyki biznesowej i uzupełniająco również sportowej. Zatem wraz ze zmianą pór roku zmienia się nam profil grup docelowych naszej oferty. Ruch jednak trwa dalej.
– Gniewino mianuje się krainą kaszubskich stolemów. Jakie znaczenie ma kaszubskość w działaniach promocyjnych?
– Przywiązanie do korzeni i historii, a także osadzenie w kulturze naszej lokalnej ojczyzny ? Kaszub ? to nasz sposób na podkreślenie unikalności naszej oferty. Legenda o Stolemach funkcjonowała w mentalności naszych mieszkańców dużo wcześniej, zanim na naszej ziemi pojawiły się figury tych olbrzymów. Nasz Klub Sportowy, istniejący od lat 80tych ubiegłego wieku, nosi nazwę ?Stolem?, podobnie najbardziej znany gminny bieg masowy, nosił nazwę Biegu Stolemów. W ten sposób rozwijanie tej idei kreuje się jak najbardziej naturalnie. Z niej wyrastają takie nasze obecne atrakcje, jak oferta eventu regionalnego w Restauracji Trzy Korony, oferta dań regionalnych w Menu Restauracji Hotelu Mistral Sport**** czy ostatni nasz produkt ? regionalne piwo Stolemowe.
Poprzez krainę stolemów zaznaczamy naszą kaszubskość
– Co jest wabikiem turystycznym gminy w okresie jesiennym?
– Na jesieni Hotel Mistral Sport**** gości co roku grupy konferencyjne i konferencyjno-sportowe, kierując swą ofertę szczególnie do klientów segmentu biznesowego. Gość indywidualny przybywa do nas w tym okresie szukając relaksu w hotelowym SPA. Restauracja hotelowa zaprasza gości do skorzystania z ofert specjalnych opartych na jesiennych smakołykach i kuchni regionalnej. Jesień to również wyborny okres dla turystyki weekendowej, koncentrującej się na odnowie biologicznej powiązanej z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.
– Jak wygląda współpraca z branżą turystyczną?
– Gmina Gniewino od lat koordynuje i wspiera rozwój turystyki lokalnej, poprzez stałą współpracę z branżą turystyczną. Aktualizowaniem internetowej bazy informacyjnej lokalnych usługodawców turystycznych zajmuje się Centrum Kultury Turystyki Sportu i Biblioteka w Gniewinie. Centrum Sportowo-Konferencyjne Gniewino natomiast prowadzi punkty informacji turystycznej zlokalizowane w kompleksie ?Kaszubskie Oko? oraz na pływalni krytej w Gniewinie. W okresie lata prowadzimy też stałą wymianę materiałów promocyjnych z biurami informacji turystycznej w regionie: w trójmieście i w pasie nadmorskim.
Dyskutują o promocji i aktywnościach stowarzyszenia podczas Walnego Zebrania we wrześniu 2015 roku. Mariola Kwaśniewska pierwsza z prawej.
źródło: kaszubypolnocne.pl
Otwiera się w nowym oknie