Działania prewencyjne – Plan Dystrybucji Tabletek Jodku Potasu na terenie gminy Puck

Działania prewencyjne – Plan Dystrybucji Tabletek Jodku Potasu

na terenie gminy Puck

Zgodnie z poleceniem administracji rządowej gmina Puck realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Ich wydanie mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej.

Podajemy do publicznej wiadomości wykaz Punktów Wydawania tabletek jodku potasu na terenie gminy, w zależności od miejsca zamieszkania:

PISMO

Lp Punkty Wydawania tabletek dla mieszkańców oraz osób czasowo przebywających na terenie gminy Puck
1 Zespół. Szkolno – Przedszkolny  w Żelistrzewie

15 Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolnie

Smolno

Dawkowanie
Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: 12,5 mg jodu  (¼ tabletki)

Dzieci od miesiąca do 3 lat: 25 mg jodu (½ tabletki)

Dzieci od 3 do 12 lat: 50 mg jodu  (1 tabletka)

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat do 60 –go roku życia: 100 mg jodu (2 tabletki)
Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek):  100 mg jodu (2 tabletki)

*Do odbioru tabletek jodku potasu niezbędne jest posiadania dowodu tożsamości

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy do 60. roku życia  oraz czasowo przebywający na terenie gminy.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.

Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej gminy i w mediach społecznościowych. Jeśli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego będzie ono komunikowane w mediach, a po wydaniu zarządzenia Wojewody Pomorskiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych
z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Puck

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.