Babscze Zendzenie 2018 w Darzlubiu

Międzynarodowy Dzień Kobiet był okazją do kolejnego spotkania pań z kół gospodyń wiejskich Ziemi Puckiej. Po raz ósmy KGW w Darzlubiu przy współpracy z miejscowym sołtysem i Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck zorganizowało tzw. ?Babsczé Zińdzenié?.  Kobiety świętowały 10 marca w ? Dzień Mężczyzny. Na uroczystość zostały zaproszone przedstawicielki wszystkich KGW działające na terenie Ziemi Puckiej. Do Darzlubia zjechało 15 delegacji KGW. Za stołem zasiadły panie z Mieroszyna, Strzelna, Gnieżdżewa, Swarzewa, Władysławowa, Werblini, Starzyna, Starzyńskiego Dworu, Lisewa, Karlikowa, Mechowa, Leśniewa, Domatowa, Domatówka i   Połchowa.

Wśród gości byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck), Anna Pomieczyńska (Przewodnicząca Rady Gminy Puck), Regina Kwidzińska (Przewodnicząca Rady Gminnej KGW), Jan Głowienka (Radny Gminy Puck), Alfons Zelewski (sołtys Darzlubia), Krystyna Gierwatowska (b. dyrektor szkoły w Darzlubiu), Aleksander Gierwatowski (dyrektor miejscowego przedszkola) i Edmund Minkowski (prezes ZM-G Z OSP w Pucku).

Zebranych powitali: Danuta Funk (przew. KGW Darzlubie) i Brunon Ceszke- gł. instruktor ds. kultury OKSiT (prowadzący imprezę).  Oprawę muzyczną spotkania stanowił zespół kaszubski ?Manijôce? z Rafałem Potrykusem na czele. Monodram aktorski pt. ?Jestem kobietą? według scenariusza Irminy Gierszewskiej zaprezentowała Klaudia Tarnowska z Kłanina.

Mężczyźni ? zaproszeni goście, złożyli  paniom najserdeczniejsze życzenia. Były również kwiatki dla każdej pani (ufundowane przez miejscową Radę Sołecką) jak i chóralne ?sto lat?. W rewanżu kobiety wręczyły mężczyznom ? z okazji ich święta ? po jednej parze skarpetek. Na stołach pojawiły się różnorodne smakołyki  kulinarne przygotowane przez miejscowe panie. Atrakcją spotkania był okolicznościowy tort ufundowany przez Radę Sołecką w Darzlubiu.

Organizatorzy  przygotowali kilka konkursów ? zabaw. W szydełkowaniu najlepszą umiejętnością wykazała się Urszula Dolmierska z Werblini. Skarpetki najzręczniej wieszała Monika Dettlaff ze Strzelna. Swoją ?podobiznę? w konkursie ?Lustereczko powiedz przecie?? najładniej namalowała Magdalena Preihs z Lisewa. Natomiast w tańcu z parasolką najbardziej rozbawiła publiczność Małgorzata Białk ze Strzelna.

Wszystkie uczestniczki konkursów otrzymały symboliczne nagrody i upominki ufundowane przez OKSiT w Gminie Puck.

Tradycyjnie, nie obyło się bez wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych. Spotkanie toczyło się w atmosferze pełen radości, wesołości i życzliwości.

Brunon Ceszke

Zobacz film na www.oksitpuck.pl