Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Dzień bursztynu w Osadzie w Rzucewie

Nowym wydarzeniem zorganizowanym przez OKSiT w Gminie Puck na terenie Parku Kulturowego w Rzucewie był festyn ?Dzień bursztynu?. Impreza miała charakter popularyzatorski, warsztatowy jak i muzyczny. Temat przewodni wydarzenia poświęcony był bursztynowi czyli jantarowi zwanemu też ,,Złotem Północy?. Ten kruszec towarzyszący nam przez tysiąclecia ma istotne znaczenie w jubilerstwie, medycynie, bywał też środkiem płatniczym. Historyczne ,,Bursztynowe szlaki? handlowe świadczą o jego znaczeniu w wymianach handlowych. Naukowcy zachwycają się ukrytymi w nim inkluzjami pochodzącymi z prawieków.
W czasie ?Dnia bursztynu? można było poznać przeróżne rodzaje jantaru, dowiedzieć się o jego niezwykłych właściwościach, zapoznać się ze sposobami jego obróbki. Taki rodzaj popularyzacji nadmorskiego kruszca przygotował archeolog Pan Eryk Popkiewicz. Poszukiwanie bursztynu w piasku, tworzenie inkluzji w sztucznym kruszcu, czyli zajęcia przygotowane specjalnie dla dzieci prowadziła Pani Bożena Witczak. Historyczny i popularyzatorski charakter imprezy podkreślała wioska dawnych rzemiosł, w której można było czynnie uczestniczyć w pracy dawnych warsztatów: łyżkarza, olejarza, powroźnika i kowala. Dodatkowym atutem wydarzenia była nowa wystawa planszowa w Chacie Kaszubskiej pt. ?Narzędzia kamienne z rzucewskiej osady?. Na imprezie w Parku Kulturowym gościliśmy także zielarza Pana Jacka Wojtukiewicza, który opowiadał o ziołach stosowanych do celów leczniczych i profilaktycznych. Goście aktywnie spędzający czas skorzystali z możliwości uczenia się strzelania z łuku sportowego. Zajęcia te przygotował i poprowadził Pan Wojciech Dettlaff. Muzycznym tłem imprezy były występy zespołu ?Ale Babki? oraz grupy ?Kamila Badziocha?. Obecni na festynie liczni goście korzystali z poczęstunku przygotowanego przez Panie z KGW z Rzucewa.
Przygotowane atrakcje zainteresowały liczną grupę turystów i mieszkańców Gminy. Kolejne wydarzenia w Parku Kulturowym w Rzucewie już wkrótce. Zachęcamy do odwiedzania Osady w Rzucewie od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00.

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content