Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Europejskie Dni Dziedzictwa w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie

godnie z tradycją w pierwszy weekend września , na terenie Parku Kulturowego obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa . Z tej okazji przygotowano trzy wystawy :
? Rzucewo we wspomnieniach archeologa, badacza, z 1929 roku i młodej dziewczyny
z Piotrkowa Trybunalskiego, przebywającej na robotach przymusowych w latach 1943 ? 45?, ?Inwentaryzacja Skarbca Benedyktynek w Żarnowcu? i ?Wolontariat dla Domu Pomorskiego.? Przygotowane wystawy bardzo dobrze ?wpisały się? w ogólnopolskie hasło Europejskich Dni Dziedzictwa ?Polski Splot?. Obchody Europejskich Dni w Rzucewie otworzył Pan Jan Dettlaff – Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck.
W otwarciu uczestniczył Pan Adam Styn – Przewodniczący Rady Gminy Puck i Pan Piotr Neubaer -Zastępca Wójta Gminy Puck .Powitaliśmy też Panią Iwonę Wiśniewską – córkę Pani Haliny Rychlewskiej, której listy z czasów wojny prezentowane są na wspomnieniowej wystawie o Rzucewie. Pani Danuta Dettlaff – prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka przeprowadziła panel dyskusyjny ?Dziedzictwo Kulturowe?, w którym głównym tematem był ?Dom Pomorski?. Dyskusje poprzedziła prezentacja Danuty Król o parku kulturowym jako jednej z form ochrony i promocji zabytków. W panelu dyskusyjnym uczestniczyła młodzież biorąca udział w projekcie ? Wolontariat dla Domu Pomorskiego? realizowanego przez dr Danutę Dettlaff . Już po raz siódmy rozgrywany był Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa a zwycięzcy obdarowani zostali pamiątkowymi pucharami które wręczał Pan Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck. W turnieju, w kategorii dorosłych, brał udział, po raz pierwszy, min. Pan Tomasz Turulski – leśniczy z Darżlubia. W czasie warsztatów krzemieniarskich Pan Andrzej Wędzik wprowadzał zebranych w tajniki produkcji pierwszych narzędzi krzemiennych używanych przed wiekami przez dawnych mieszkańców rzucewskiej osady. Jak zawsze dopisali twórcy ludowi : Pani Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Pani Maria Szczygielska – malarka z Mrzezina, Pani Jolanta Krauze – malarka z Darzlubia , Pan Bogdan Lesnau – tabakiernik z Chałup, Pan Czesław Jackowski z małżonką – malarze z Rumi .Dorośli podziwiali prace twórców ludowych a dzieci rozwijały swoje zdolności manualne przy warsztacie garncarskim z Człuchowa. Panie z rzucewskiego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały przepyszne ,domowe wypieki a Pan Leszek Tomczak częstował zebranych potrawami z ryb. W czasie dwóch dni weekendu towarzyszył nam zespół muzyczny ?Bursztynki? z Mieroszyna. Rzucewski Park Kulturowy odwiedzili turyści z kraju i zagranicy oraz liczni mieszkańcy Rzucewa i powiatu puckiego. Wśród Gości byli min. : Pan Piotr Widerski ? autor fotografii ?domów pomorskich? prezentowanych na wystawie, Pan Florian Pieper ? Radny Gminy Puck, Panie z Uniwersytetu Każdego Wieku
w Gminie Puck i Pani Bożena Ożarek z Warszawy , która co roku uczestniczy w rzucewskich dniach dziedzictwa.
Przygotowane z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa wystawy można oglądać w ?Chacie Kaszubskiej ? na terenie Parku Kulturowego w Rzucewie.
Zapraszamy !
Foto: Piotr Rumanowski, Danuta Król
Teskst: st. kustosz Danuta Król.

FOTO 1

FOTO 2

 

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content