Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzucewie

Europejskie Dni Dziedzictwa w osadzie Jak co roku , na początku września, w Parku Kulturowym w Rzucewie świętowano Europejskie Dni Dziedzictwa. Hasłem przewodnim był temat ?Niepodległa dla wszystkich?. Z tej okazji przygotowano wystawę ? Archeolodzy nad polskim morzem 1918 ? 1939?, jej celem było przypomnienie badaczy którzy stworzyli podstawy polskiej archeologii i muzealnictwa na Pomorzu. To Dębkach koło Żarnowca Profesor Adam Wrzosek stworzył pierwsze etnograficzne muzeum, a w Gdyni powstało Muzeum Miejskie z działami : archeologicznym, etnograficznym i historii miasta. Odkrycia archeologiczne znad polskiego morza znalazły swoje znaczące miejsce w publikowanych, w okresie międzywojennym, opracowaniach naukowych i przewodnikach turystycznych. Europejskie Dni Dziedzictwa a także trwający obecnie Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego to dobry czas na naukę ?czytania zabytków? które mijamy codziennie. W tą działalność wpisuje się projekt ?Wolontariat dla Domu Pomorskiego?, realizowany przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka a którego promocja została przeprowadzona w Parku Kulturowym. Już po raz szósty został przeprowadzony Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia. W kategorii dzieci i młodzież do 14 lat najlepsi okazali się: Aurelia Bojke ,Julia Wędzik i Michał Miąskowski, w kategorii młodzież i dorośli pamiątkowe puchary trafiły do Panów : Wojciecha Miotke, Krzysztofa Iwankowskiego i Wojciecha Żbikowskiego. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Dużą atrakcją były stoiska twórców ludowych. Zobaczyliśmy przepiękny haft kaszubski/ Elżbieta Mirończuk/, rzeźbę /Marian Bach, Piotr Gola, Wojciech Weserling/, malarstwo / Jolanta Krauze, Maria Szczygielska, Monika Witkowska , Jadwiga i Czesław Jackowscy /, kaszubskie tabakierki / Henryk Lesnau / i garncarza/ Leszek Arkusiński /. O dobre regionalne jedzenie zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa i Leszek Tomczak z Domatowa. O walorach zdrowotnych ziół opowiadał Pan Jacek Wojtukiewicz. Bardzo pięknie na tle ? Kaszubskiej chaty ? prezentował się chór ?Bursztynki? z Mieroszyna i zespół folklorystyczny Pana Józefa Roszmanna z Gnieżdżewa. Miłym akcentem było uhonorowanie, przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka, pamiątkowym medalem osób i instytucji promujących dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub. Pamiątkowe medale z rąk Prezes Towarzystwa Pani dr Danuty Dettlaff otrzymali min. Pan Piotr Kropidłowski ? Portal Kaszuby 24, Dziennik Bałtycki i Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Osadę odwiedzili członkowie ekipy z planu filmu ? Całe szczęście?, Radni Gminy Puck Panowie : Józef Szymański, Henryk Kunc i Florian Pieper oraz liczne grono turystów z kraju i ze świata. W rzucewski krajobraz wpisali się na stałe rowerzyści coraz częściej korzystający z pobliskiej ścieżki rowerowej. Bardzo dziękujemy Wszystkim za wspólnie spędzony czas i udział w EDD 2018 w Parku Kulturowym w Rzucewie. Serdecznie zapraszamy do ?Chaty Kaszubskiej? na przygotowane wystawy i spacery o każdej porze roku na terenie Parku Kulturowego, który zachwyca swym nadmorskim krajobrazem. Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzucewie przygotowali: dr Jan Dettlaff ? dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystki w Gminie Puck oraz Panowie : Krzysztof Garstkowiak i Piotr Rumanowski – pracownicy OKSiT-u w Gminie Puck, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku / Danuta Król i Andrzej Wędzik/,Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka / dr Danuta Dettlaff/.

Tekst:Pani Danuta Król-Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content