Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz?

XIX FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

?Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz??

Swarzewo?2018

Już po raz dziewiętnasty zabrzmiały ?Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza?. Impreza tradycyjnie odbyła się na skwerze przy Domu Kaszubskim w Swarzewie. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zgromadziła się liczna rzesza publiczności. Festiwal był okazją nie tylko do integracji kaszubskiego środowiska artystycznego ale i do promocji kultury muzycznej Kaszub, jako że na widowni nie zabrakło sporej grupy turystów wypoczywających nad Bałtykiem. Wśród obecnych byli m.in. Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck i Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Gości tradycyjnie przywitał dr Jan Dettlaff ? dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Koncerty zespołów prowadziła? dwujęzycznie (język polski i kaszubski) Wiesława Roszman-Selin (OKSiT ). Na estradzie zaprezentowało się siedem zespołów: ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Nasze Strone? z Prusewa, ?Sztrądowé ?ste? z Żelistrzewa, ?Kaszubianki? z Władysławowa, ?Kosakowianie? z Kosakowa, kapela ?Plesta? Józefa Roszmana z Gnieżdżewa oraz gość specjalny imprezy chór ?Harmonia? z Wejherowa. W ich wykonaniu można było usłyszeć m.in.utwory patriotyczne, religijne, nostalgicznie opiewające piękno i duszę swojej Małej Ojczyzny. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentowały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej ? Królowej Polskiego Morza u stóp której odbywają się corocznie koncerty.

Na stoiskach można było podziwiać i nabyć dzieła twórców ludowych: Elżbiety Mirończuk ? hafciarki z Pucka, Stefanii Jeszke ? hafciarki z Mieroszyna, Moniki Witkowskiej ? malarki z Pucka, Marii Szczygielskiej ? malarki z Mrzezina, Marii Krause ? malarki z Darzlubia oraz Henryka Lessnau ? rogownika z Chałup.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff, i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix ?Bursztynowego Skowronka? za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi ?Bursztynki? z Mieroszyna, działającego pod kierownictwem Macieja Kleisy. Nagrodę z rąk władców Gminy Puck odebrał Edward Lieske ? współzałożyciel i długoletni opiekun zespołu.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem ?Turystyczne Swarzewo? ze Swarzewa.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content